Mi okozza a lucfenyők elhalását, tetejük száradását?

Agrofórum Online

A lucfenyők tömeges pusztulása már több éve tapasztalható jelenség, mely egyrészt a klímaváltozáshoz is köthető folyamat.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A lucfenyők tömeges pusztulása már több éve tapasztalható jelenség, mely egyrészt a klímaváltozáshoz is köthető folyamat. A probléma nem újkeletű, a pusztulás már a korábbi években is jellemző volt, főként az aszályosabb és melegebb évek hatására fokozódott a probléma. Ezen körülmények ugyanis a fenyőfák kondíciójának leromlását, növekedésük lelassulását, ellenálló képességük csökkenését okozzák.

Az ilyen nem megfelelő körülmények között élő fákat, többnyire legyengült állapotuk miatt, különböző kártevők és kórokozók is megbetegíthetik. A fertőzött fenyőfák törzsén először gyantafolyás jelenik meg, majd később a kéreg leválása és tűleveleik lehullása is megfigyelhető. A hirtelen pusztulás végleges okozói tulajdonképpen a kártevők, de fellépésükben a fentebb említett okok játszzák a legnagyobb szerepet. A fakérgen található kerek, pár mm-es átmérőjű nyílásokat a szúbogarak okozzák. A bogarak nem csak közvetlenül, hanem közvetve is károsítják a fenyőket. Testükkel ugyanis kórokozókat terjeszthetnek, melyek a vízszállítást akadályozzák, és végső esetben a fa kiszáradását is okozzák. A szúbogarakon kívül a fenyők fás részeiben cincérek és díszbogarak is károsíthatnak. A cincérfélék jelenlétét a 3 mm-nél nagyobb átmérőjű kerek lyukak, míg a díszbogár fajokat ovális alakú nyílások jelzik.

A kártevők ellen vegyszeres védekezésre lehetőség nincsen, ezért egyetlen megoldás létezik a megelőzés. A fertőzött példányokat rövid időn belül el kell távolítani, a visszamaradó koronarészeket pedig meg kell semmisíteni. A kivágott fás részeket se hagyjuk az adott helyen, főként más fenyők közelében, így csökkentve a további kártevőfertőzés esélyét. A fák kondíciójának megőrzése érdekében nekünk kell gondoskodnunk a növényeknek megfelelő környezeti igények biztosításában. Legfontosabb feladatunk, hogy a fenyőket csapadékhiány esetében öntözéssel, nagy vízadaggal kell ellátnunk. Arról se felejtkezzünk meg, hogy a fenyők száraz tél esetében is kiszáradhatnak, ezért az örökzöldek télen is nedves talajra van szükségük.