Az ön bőrlevél virága (Bergenia bifolia) sajnos éjjeli hideg hatására megfagyott. Csak a virág károsodott, a levélzet és a növény nem.
Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa
Ez az évelő növény nagyon érdekes és értékes. Információim szerit keveset tudunk erről a növényről, ezért utána néztem, és közre adok néhány gondolatot. Szibériai tea néven is hívják. Hazánkban elsősorban évelő dísznövényként ismert, de gyógynövénynek is használják. 1794-ben Conrad Moench botanikus írta le, Karl August von Bergen (1704– 1759) német botanikusról a Bergenia nevet adta neki.
A nemzetség (Bergenia) díszértéke és számos előnyös tulajdonsága révén hamar népszerű lett szinte az egész világon. Jelenleg tíz faj, számtalan hibrid, és változat ismert. Természetes élőhelyükön kiválóan alkalmazkodnak a mostoha környezeti körülményekhez. A tápanyagszegény talajt is remekül elviselik. Vastag, elfekvő, legyökeresedő törzse van. Leveleik nagyok, bőrszerűek. Virágaik kora tavasszal, néha március elejétől nyílnak, rövid, erős tengelyű, sűrű bogernyőjű, tömött virágzatuk rózsaszín vagy piros, ritkán fehér. A Bergenia napsütéses helyen és félárnyékban is jól fejlődik, ezért bátran ültethetjük fák árnyékába is. Rizómával terjed, az utóbbi években mind több helyen talajtakarónak ültetik. Szárazságtűrő, a talajjal szemben nem túl igényes, bármilyen talajon remekül megél.
Népszerűségét részben igénytelenségének is köszönheti. Két legismertebb faja a Bergenia bifolia, a vaskos bőrlevél és a B. cordifolia, a szívlevelű bőrlevél. A vaskos bőrlevél levele kerek vagy kissé szív alakú, bőrszerű, sűrűn fogazott szélű. áprilismájusban nyílik. A szívlevelű vagy óriás bőrlevelet népies nyelvén máriatenyérnek is nevezik. Népszerűségét részben az igénytelenségének is köszönheti. A bőrlevél gyökér és levél főzetét az orosz és a tibeti népgyógyászatban régóta használták különféle betegségek ellen.
A gyökértörzse értékes gyógynövény, magas cseranyagtartalma miatt készítményei gyulladás- és vérzéscsökkentő hatásúak. Erősítik a hajszálerek falait és helyi érösszehúzó hatásúak. A gyökeret gyógyító tulajdonságokkal rendelkező infúziók készítésére használják. A növény minden része (gyökér, virágok, levelek és szár) a szív- és érrendszerre van hatással.