Miért fontos a palánták kiültetés előtti edzése?

Agrofórum Online

Válaszukat szeretném kérni. Miért fontos a palánták kiültetés előtti edzése?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

Az előzetesen, beltéri körülmények között elvetett, több héten keresztül védett helyen nevelt palántákat, de a dugványról szaporított növényeket is minden esetben érdemes előzetesen edzeni, vagyis a külső körülményekhez hozzászoktatni. Ez azt jelenti tehát, hogy akár zöldségpalántákról, akár más módon szaporított, de bent nevelt növényekről van szó, a növényeket a kinti változó körülményekhez szépen lassan és fokozatosan hozzá kell szoktatnunk.

A kertbe való kikerülés minden esetben megváltozott körülményt jelent a növény számára, hiszen a hőmérséklet állandósága is változik, de a fény erőssége és összetétele egyaránt. Érdemes a folyamatra akár több napot is rászánni, így biztosítva azt, hogy a növényt a legkevesebb stresszhatás érje. Hűvösebb éjszakákon a növényeket még estére érdemes lehet be is vinni, míg napközben először árnyékos, majd pedig félárnyékos helyen tartani. Idővel a növényeket egyre nagyobb mértékben érheti napfény, hiszen levelei a szórt fényben is fokozatosan szoknak hozzá az UV sugárzáshoz. Végleges helyére való kerüléssel, akár palántáról, akár dísznövényről is legyen szó, legalább 3-7 napot ajánlatos várnunk.

Saját magunk által történő palántanevelés esetében mindenképp, de vásárolt növényeknél is érdemes a szoktatást elvégezni, ennek szükségességére előzetesen rákérdezni. Az elmaradt fokozatos szoktatás a levelek megégésében, kisebb vagy nagyobb foltokban való kifehéredésében mutatkozik meg először. A szoktatást abban az esetben lehet csak elhagyni, ha üvegházba, fóliába ültetjük a növényeket, valamint ha esetleg a kertben, átmeneti takarásról tudunk gondoskodni.

A kertben raschel hálóval is takarhatók a növények, akár ideiglenesen is, mely megléte esetén a növények, kellő éjszakai hőmérsékletnél, akár azonnal elültethetők a kertbe. A zöldségpalánták ültetésének sikeressége kb. 2 hét elteltével mutatkozik meg, mely idő alatt a növények begyökeresednek, majd pedig növekedésük is szemmel láthatóvá válik. Az ültetés után az öntözésről, majd pedig a tápoldattal történő ellátásról sem szabad megfelejtkeznünk a jó minőségű és mennyiségű termés elérése érdekében.

Kiemelt kép: Pixabay

Szegedi siker: világszerte hasznosíthatják a szabadalommal védett baktériumtörzset

2018. február 7. 12:35

A zöldségtermesztésben különösen nagy károkat okozó baktériumok és gombák ellen találtak új baktériumtörzset a Szegedi Tudományegyetem kutatói.

Mit tehetünk a paradicsom új leveleinek sárgulása ellen?

2022. május 25. 04:36

A kiültetett paradicsompalántáim új levelei, csak azok, sárgulnak. Mi okozza? Tudom orvosolni?

Walipini-tapasztalatok: pár év gyakorlat után látszanak a nehézségek is

2025. április 27. 05:40

A walipini építése hazánkban egyre gyakoribb. A mi földbe ásott építményünk idén már 10 éves és némi tapasztalatra sikerült szert tennünk.

Hasznos tippek a tavaszi kertrendezésekhez

2025. április 16. 08:10

Az április beköszöntével az országban elkezdődtek a kiskertek munkálatai. A fagyok elmúltával elkezdhetjük csinosítani kiskertjeinket.