Miért hullik le már nyár végén a diófa levele?

Agrofórum Online

Kérem válaszukat! Miért hullik le már most a diófa levele?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A diófa levelein több kórokozó és kártevő is megtelepedhet, melyek a megfelelő védelem hiányában jelentősen el is szaporodhatnak, ezzel korai lombhullást okozva. Emellett természetesen számtalan más oka, pl. környezeti tényezők, mint a szárazság, elégtelen vízellátás, illetve a tápanyagok hiánya is kiválthatják a levelek elsárgulását. Az ezen a nyáron is tapasztalt erős napsugárzás, forró hőmérséklet a fák napnak kitett leveleit is megviselték, a diófa levelein is kialakulhattak napégés tünetei. Ezek a tünetek minden esetben nagyobb kiterjedésűek, egyneműek, barnán elhaló foltosodás formájában mutatkoznak meg. Az így létrejövő kopaszodás, idő előtti lehullás leginkább a fák felső részén figyelhető meg.

A dió nemezes gubacsatka és a szemölcsös gubacsatka is gyakori kártevőknek számítanak, károsításukban pedig számos levél is érintett lehet. A levélhullás az atkakártétel nyomán is bekövetkezhet, de csak ritka esetben kell jelentős kártételre számítanunk szívogatásuk következtében.

A legtöbb esetben a dió gnomóniás betegségével állunk szemben, ha idő előtti lombhullást tapasztalunk. A kórokozó okozta felkopaszodás főként csapadékos évjáratokban jelentős mértékű, de száraz évjáratban is – kisebb mértékben -, de számítanunk kell megjelenésére. A betegség kezdeti tünetei pár mm nagyságú, kör alakú foltok formájában mutatkoznak meg, melyek szegélye barna, közepe viszont idővel kiszürkül, benne pedig fekete pontok figyelhetők meg. A levélnyélen és a hajtáson besüppedt, hosszúkás foltok képződnek, valamint a termések zöld burkán pedig kör alakú, idővel elfeketedő foltok alakulnak ki.

A védekezést ajánlatos megelőzésre alapozni, vagyis a beteg, lehullott leveleket összegyűjteni, megsemmisíteni. Emellett a réztartalmú készítménnyel végzett őszi és tavaszi lemosó kezelésnek is kiemelt szerepe van. Több levelet érintő fertőzés, illetve a hajlamosító, csapadékos időjárás megléte esetén a kémiai kezelés elvégzése is indokolt. Kiskerti körülmények között akár a Signum WG-vel is permetezhetünk, de a rézzel végzett kezelések is hatékonyak a gnomónia, illetve a bakteriális xantomonász ellen egyaránt.  

Kiemelt kép: Pixabay

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (17. rész)

2020. február 5. 11:02

A szőlőtermesztők számára kihívásokkal teli 2019 után, az idén is fel kell készülni arra, hogy az időjárás alakulásától függően bármelyik kórokozó vagy kártevő okozhat meglepetéseket, amire már most fel kell készülni lelkiekben és szakmai téren egyaránt.

Furcsa dolgok jelentek meg a hársfák levelein!

2018. június 23. 09:12

K. Istvánné kérdése: Hegyes, kiemelkedő képletek nőttek a hársfám levelein. Mi okozza ezeket? Lehet védekezni ellenük?

Mitől foltosodott az égerfa levele?

2018. október 27. 15:49

Szívlevelű égerfám levelein furcsa elváltozások jelentek meg a nyár végén, hátoldalukon sárgás, vöröses bevonatú foltok, a levél színén a foltok kiemelkednek. Semmi mozgó állatot nem látok rajta. Mi ez, hogyan védekezhetek ellene?

Lisztharmat, tűzelhalás, varasodás - Ezek ellen is védekezni kell a napokban

2018. július 5. 20:01

Szőlőben a fürtök záródása miatt fontos a mostani védekezés, főként a lisztharmat ellen, de a fiatal hajtásokon újabb peronoszpórás olajfoltok jelentek meg.