Miért nem kelnek ki a palántanevelés céljából elvetett magok?

Agrofórum Online

A sikeres palántanevelés több tényezőn, mint pl. a nedvességen, hőmérsékleten, az elegendő fény és szellőztetés mennyiségén egyaránt múlik.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A különböző zöldségfajok igényei ráadásul meglehetősen el is térnek egymástól, ezért legtöbbször a gondot is ezek közül valamelyiknek hiánya vagy túlzott jelenléte okozza.

A hiányos kelés visszavezethető pl. a magok élettartamára, mely évről-évre fokozatosan csökken, csíraképességük gyengül. Azt se felejtsük el, hogy a kelés idejét az elvetett faj is meghatározza. A keléshez elengedhetetlen a víz utánpótlása, a vetés után a közeget ne hagyjuk kiszáradni, de a túlöntözést is kerülni szükséges. Amennyiben a mag közvetlen közelében a talaj kiszárad, a csírázás megállhat, vagy el sem kezdődik. Kelésig a magas páratartalom úgy érhető el, hogy az edényekre fóliát vagy üveglapot helyezünk.

Hőmérséklet szempontjából pl. a paprika, uborka, padlizsán melegigényes, a paradicsom és a tök kissé alacsonyabb csírázási optimummal rendelkeznek. A vetés mélysége egyaránt befolyásoló tényező lehet, melyet akár a csomagoláson leírtak alapján érdemes elvégezni. A közegünk legyen tápanyagban gazdag, se túl kötött, se túl laza, megfelelő víztartó képességű, jó szerkezetű és levegős. Használt közegbe való vetés esetén előzetesen elvégzett fertőtlenítéssel, hőkezeléssel érhetjük el talaj kórokozó mentességét.

Kelés után általánosan előforduló probléma a palánták túlzott megnyúlása. Kevés fény, főként ha az magas hőmérséklettel párosul a palánták fakulását és megnyúlását okozzák, mely által az a betegségekre is fogékonyabb lesz. A palánták túlzsúfolása is kerülendő, ezzel előzve meg a növények fényért és tápanyagokért való versengését.

A csírázáshoz képest lényegesen alacsonyabb hőmérsékletre van szükség a kelés után, mely a fényviszonyok függvénye. Összességében elmondható, hogy több fényre, kevesebb vízre és szárazabb körülményt igényel a szikleveles palánta. A palánták kidőlése, elsatnyulása ebben a korban a palántadőlés kórokozói okán lép fel, melyet megelőzéssel lehet kiküszöbölni. Tartsuk tisztán eszközeinket, edényeinket, közegünket, valamint gondoskodjunk szellőzésükről egyaránt.

Miért nyúlnak meg a paradicsompalánták?

2022. március 19. 05:04

Minden évben hosszúra nőnek a lakásban nevelt paradicsom palántáim. Hogyan tudom elkerülni ezt?

Miért dőlnek meg és halnak el a szikleveles kis palánták?

2025. március 14. 04:40

Valamit elronthattam a palántanevelés kezdetén? Miért dőlnek meg és halnak el a kicsírázott szikleveles kis palántáim?

Mire ügyeljünk a paradicsompalánták kiültetése során?

2023. május 8. 04:36

Kezdő kertész vagyok, idén próbálkozom először paradicsom termesztésével. Szeretném, ha sikeres lenne a palánták kihelyezése. Mire ügyeljek a paradicsompalánták kiültetése során?

Április végi SOS teendők a kiskertben

2022. április 30. 17:41

Áprilisban, főleg most az utolsó két hétben rendkívül sok eső esett, ami egyrészt jó, mert hirtelen beindul és zöldül a gyeptől a gyomokig minden. De a gombabetegségekre például jobban oda kell figyelni.