Miért nem szabad az avart elégetni? Mit csináljunk vele?

Agrofórum Online

Hazánkban sajnos széles körben elterjedt a kerti hulladékok, beleértve az avar égetése is.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Hazánkban sajnos széles körben elterjedt a kerti hulladékok, beleértve az avar égetése is. Ez nem csak a környezetre, hanem az emberi egészségre egyaránt kockázatos eljárás. A szennyezést elsősorban az okozza, hogy a zöldhulladékok (avar, fűnyesedék, gallyak) magas nedvességtartalma miatt égésük alacsony hőmérsékleten megy végbe. A folyamat során nagy mennyiségben keletkezik szén-monoxid, szénhidrogének, valamint nitrogén-oxidok.

Az égetéskor a levegőbe kerül továbbá mikrométernél kisebb méretű részecskék (ultrafinom részecskék) sokasága is, amely az emberi szervezetre jelentős mértékű egészségkárosító hatással van. Sajnos a kerti hulladékba műanyag és egyéb háztartási szemét is keveredhet, ami tovább növeli a légszennyeződés mértékét. A következő évtől, a levegő minőségének javítása, tehát a lakosság egészségének védelme érdekében törvénybe foglalták a kerti hulladékok és az avar égetésének tilalmát.

Az égetés során az értékesnek számító szerves anyagból hamu keletkezik, míg komposztálással a növényi részekből hasznunk is származhat a belőlük származó humusz által. A humusz hosszútávon tárolja a növények számára a növekedésükhöz és a termésképzésükhöz szükséges ásványi anyagokat, továbbá a víz megkötésére és tárolására is képes.

A komposztálás nem nehéz feladat, ha néhány alapszabályt betartunk. A komposztba belekerülő növényi részeket megfelelően aprítani szükséges, és a halmot lehetőleg árnyékos körülmények közé helyezzük el. Ezt időnként szellőztetés céljából keverjük meg, valamint a bomlást elősegíthetjük friss növényi maradványok hozzáadásával, valamint nitrogénforrások, mint például az istállótrágya, vagy a kereskedelemben kapható műtrágya hozzáadásával.

A komposztálás folyamata általában több időt vesz igénybe, főként, ha vastagabb fás részek is belekerültek. Széles körben elterjedt az a tévhit, hogy a dió levele nem komposztálható káros vegyülettartalma révén, azonban néhány hónap alatt ezek is maradéktalanul lebomlanak.

Amennyiben a komposztálással nem áll módunkban foglalkozni, a legtöbb településen lehetőség van a külön összegyűjtött zöld növényi hulladékok bizonyos időközönkénti elszállíttatására is.

Avarégetés pro és kontra

2021. szeptember 20. 10:39

Az öngyújtóval kertészkedők tábora igen nagy még manapság is és szinte meggyőzhetetlenek arról, hogy nagyobb kárt tesznek vele, mint ami hasznot elérnek az avarégetéssel. De mi a baj vele és miért szeretik mégis az emberek? Pro és kontra érvek következnek!