Már most, november elején virágzik a karácsonyi kaktuszom. Miért virágzik ilyenkor? Ez a jelenség normálisnak tekinthető?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A karácsonyi időszak kedvelt szobanövényei közé tartoznak a karácsonyi kaktuszok is, melyek több hónapig tartó zöld leveles állapotuk után, karácsony környékén kezdik meg virágzásukat megfelelő ápolásuk esetében. A kereskedelemben különféle színű virággal rendelkező hibridjeit vásárolhatjuk meg, fehér, rózsaszín, piros, de akár narancssárga árnyalatban is pompázhatnak dekoratív virágai. Világos, közvetlen déli napsütéstől óvott, félárnyékos helyen, nyáron akár a szabadban is nevelhetők egyedei. Ősszel, viszont még a tartósan 10-15 fok alatti lehűlés beállta előtt érdemes a karácsonyi kaktuszokat szobai körülmények közé behordanunk.
A legjobban világos helyen érzik magukat szobai körülmények között is, mérsékelt meleg megléte mellett. A növények virágzásának idejét a hőmérséklet, valamint a nappalhosszúság egyaránt befolyásolja. A virágbimbók képződése ugyanis egyes esetekben akár hosszúnappalos körülmények között is végbemegy, míg máskor csak rövidnappalos feltételek mellett képez bimbókat a növény. Ez azt jelenti, hogy 20 fok feletti hőmérsékleten való tartással rövidnappalos körülmények között, míg 15 fok alatt pedig a nappal hosszától függetlenül is képes bimbókat fejleszteni.
A virágzás tehát az olyan növényeknél hamarabb beindulhat, melyek számára a virágzáshoz szükséges környezeti feltételek már korábban teljesülnek, mint a karácsonyi időszak beköszönte. Az őszi időszaktól, vagyis szeptembertől a hűvösebb szobában való nevelésével, mérsékeltebb öntözésével, nitrogénnel való tápoldatozásának abbahagyásával mind hozzájárulunk a növény korábban bekövetkező virágzásához. A bimbók megjelenése után már ügyeljünk arra, hogy a növényt ne forgassuk el, hiszen így fényhez való helyzete megváltozik, melyre a növény akár bimbóinak lehullatásával is válaszolhat!
Kedvelt karácsonyi kaktuszunkat a virágzás után akár könnyen szaporíthatjuk is dugványozással. Az egy-két szártagból készített dugványok pár hónap alatt tőzeg és homok keverékében számos gyökeret képeznek. A növény gondozása során fektessünk nagy hangsúlyt az öntözésre, ügyeljünk arra, hogy a növény alatt tartósan ne álljon a víz, ez ugyanis gyökereinek gyors rothadásához vezethet!
Kiemelt kép: Pixabay