Cseresznyefám levelein fekete, csigaszerű kártevőket találtam. Mi lehet az?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
Apró méretű, csigához hasonlító, sötét színű kártevő a füstösszárnyú levéldarázs lárvája (Caliroa cerasi) lehet. A lárvák feji részüknél vastagabbak, kifejlett egyedeik kb. 1 cm-es nagyságúak. Alapszínük sárgás, zöldessárga, viszont a testüket borító nyálkaszerű váladék miatt feketésnek, olajzöld színűnek tűnnek. Az utolsó lárvastádiumban azonban a váladékuktól megszabadulnak, testük sárgás színezetben figyelhető meg. Az imágóik kb. 0,5 cm-es nagyságúak, fekete testűek, barna lábúak, szárnyuk pedig enyhén füstös megjelenésű. Bábozódásuk gubóban történik, melyet talajszemcsékből készítenek maguknak.
Tápnövényei főként a rózsafélék családjából kerülnek ki, így cseresznyén és meggyen gyakori faj, viszont almatermésűeken, szedren, galagonyán, madárbirsen egyaránt találkozhatunk károsításával. Kártételt a lárvák okoznak táplálkozásukkal, mely során, fiatalabb korban kisebb hámozgatást végeznek a levélen. A lárva növekedésével párhuzamosan a hámozgatás nagysága és mértéke is fokozatosan növekedni kezd, idővel a levelek lyuggatása is bekövetkezik. A foltok barna, sötétbarna megjelenésűek lesznek, égésnyomra hasonlítók.
Második nemzedéke általában nagyobb egyedszámban van jelen, így az okozott kártétel is jelentősebb lehet. Főként fiatal fáknál lehet számottevő kárra számítani, hiszen a nagyobb fák az esetleges levélveszteséget könnyebben képesek átvészelni.
A kártevőnek két nemzedéke fejlődik ki évente, mely báb alakban, a talajban képes áttelelni. Az imágók április második felétől kezdenek el rajzani, majd a levéllemez szövetébe helyezik el a nőstények tojásaikat, melyek a levél felületén apró dudorok formájában mutatkoznak meg. Az álhernyók kezdetben főként a levél felszínén hámozgatnak, később ablakosan lyuggatnak.
Talajban való bábozódásuk után, második nemzedékük rajzása augusztus–szeptember folyamán várható, így a lárvák kártétele ősszel egyaránt megfigyelhető. A kártevő megjelenésére főként azon fák esetében kell számítanunk, melyeken rovarölő szeres permetezés nem történik. A cseresznyénél a levéltetvek, illetve a cseresznyelégy elleni kezeléssel egymenetben a füstösszárnyú levéldarázs ellen is védekezhetünk. Kémiai kezelésre a Mospilan 20 SG, Lambdex Extra, Karate Zeon 5 CS egyaránt felhasználhatók.
Kiemelt kép: Pixabay