4℃ -6℃
február 21. Eleonóra, Zelmira, Péter

Mik lehetnek gyümölcsfák törzsén a barna színű, molyhos csomók?

Agrofórum Online

Egyes gyümölcsfáim törzsén világos barna színű, kissé molyhos csomókat találtam. Mik lehetnek ezek? Hogyan kezeljem?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A fák törzsén, illetve vastagabb ágain a gyapjaslepkék (Lymantria dispar) úgynevezett tojáscsomókat hoznak létre, melyekben tojás alakban van a kártevő áttelelése biztosítva. A leírása alapján így tojáscsomók jelenlétére tudok következtetni. Egy ilyen tojáscsomóban általában több száz, de van, hogy több ezer tojás is képes áttelelni. A kártevő a vegetációs időszakban jelentős károkat tud okozni táplálkozásával szinte valamennyi termesztett gyümölcsfajon, de egyéb lombos fákon egyaránt.

Az évente egy nemzedékes gyapjaslepkének a hernyói okozzák a kárt, hiszen nagy mennyiségű lombot képesek elfogyasztani. A kezdeti időszakban a fejlődő hernyók a rügyeket is megrághatják, majd a fakadó, fiatal leveleken folytatják táplálkozásukat hámozgatás formájában. A fejlettebb hernyók egész ágrészeket is megkopaszthatnak, de tömegszaporodásuknál az sem kizárt, hogy több tucat fa zöld részét teljesen felélik. Nagy egyedszámuk esetében az is lehetséges, hogy már nyár elején a fák úgy néznek ki, mint tél végén, a fakadás előtti időszakban. A hernyók nemcsak az adott fán képesek károkat okozni, mivel szőrözöttségüknek köszönhetően a szél segítségével akár több kilométer távolságra is képesek eljutni.

A tojáscsomóból a hernyók kora tavasszal kelnek ki, majd kezdik meg táplálkozásukat. A hernyók fejlődése kb. nyár elejéig tart, majd ezután bábozódnak, majd kifejlett egyedeik rajzása július, augusztus hónapokban következik be. A nőstények a tojáscsomókat az ősz folyamán helyezik el a lombos fák fás részeire. Fontos, hogy a megtalált tojáscsomókat a fatisztogatási munkálatok során eltávolítsuk, ezzel terjedésüket főként kiskerti körülmények között tudjuk hatékonyan megakadályozni! A csomók akár gyökérkefével, késsel is leszedhetők, a legfontosabb az, hogy a folyamat közben a kéreg épségét megőrizzük.

A tavaszi időszakban, a tojáscsomók leszedése ellenére is, megjelenhetnek a táplálkozó hernyók, főként erdőkhöz közeli kertekben. A kémiai védekezést mihamarabb ajánlatos elkezdeni, ugyanis csak így előzhető meg az egyre nagyobb étvágyú lárvák jelentősebb kártétele, illetve a koronában való szétszéledésük egyaránt. Kémiai védekezésre az adott kultúrában való engedélyezett rovarölő szerek közül választhatunk, de a Mospilan 20 SG, illetve a természetes hatóanyagot tartalmazó NeemAzal a legtöbb gyümölcskultúrában rendelkezik engedéllyel. 

Kiemelt kép: Pixabay

Elkéstem már a lemosó permetezéssel?

2023. február 18. 04:38

Tájékoztatásukat szeretném kérni, hogy gyümölcsfáimnál elkéstem már a lemosó permetezéssel?

Miért sárgulnak, hervadnak a levelek a facsemetéken?

2022. július 24. 04:36

Szinte tehetetlenül figyelem az 1-2 éve telepített gyümölcsfáim szenvedését. Van, amit tavaly ősszel telepítettem, de idén tavasszal is ültettem ki kertünkbe. Ezeken sárgulnak, erőtlenek, lógnak a levelek. Rendszeresen öntözöm őket, de nem látszik javulás. Mit tudnak tanácsolni?

A tavaszi fagy és a nyári szárazság ellenére is közel átlagos a szilvatermés

2022. szeptember 18. 11:41

Az Európai Friss Csapat – a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara zöldség- és gyümölcsfogyasztást népszerűsítő edukációs programja.

Milyen gyümölcsfajokat ültethetünk ősszel? Mire figyeljünk?

2020. október 8. 11:47

Ősszel vagy tavasszal érdemesebb inkább gyümölcsfákat telepíteni?