21℃ 13℃
április 24. György, Fidél, Debóra

Diófa metszése hogyan és mikor?

Agrofórum Online

A diófa ültetésekor már érdemes előre gondolkodnunk - magas és széles koronája miatt -, hogy nagyobb terület szükséges számára, a légvezetékeket is zavarhatja, valamint nagy árnyékot ad.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Terebélyes koronája miatt idős korában aprólékos, mindenre kiterjedő diófa metszése már nem, vagy csak nagyon nehezen kivitelezhető. Előfordul azonban, hogy egy-egy ága útban van, vagy akadályozza a közlekedést, akkor ezeket le kell fűrészelni. A karbantartó metszés során az elfagyott, száraz, sérült, megbetegedett fás részeket is távolítsuk el, ezzel is ritkítva a koronát.

A lehetőségekhez mérten, ha nem is minden évben, de legalább három évente szükséges lehet ritkítással növelni a fa korona belsejének fényellátását, ugyanis a fa életkorának és a korona méretének fokozatos növekedésével egyre nagyobb felületen már nem hoz termést. Ez a fényhiánynak tudható be, hiszen a sűrű lomb akadályozza a fény bejutását, ezzel együtt a termőrügyek képződését is. Közepesen árnyékos részeken pedig a gyümölcsök mérete és minősége maradhat el a többi, a korona felületét közvetlenül napon lévő társaiktól. A fa öregedésével párhuzamosan a gyengülő, felkopaszodó, haldokló hajtások száma is egyre nagyobb számban van jelen. A fa termőkorú metszése ezáltal indokolt lehet, melyet bőségesebb terméssel is meghálál.

Diófa metszése – Időzítése

A diófa metszésének időzítése során nem szabad arról megfelejtkeznünk, hogy a diófa sebei nehezen gyógyulnak nagy gyökérnyomása miatt. A metszés optimális időpontja ősszel van, más időszakban ugyanis a fa gyökérnyomása a mélypontra süllyed és folyása olyan heves, hogy a metszéskor keletkezett seben keresztül a fa úgyszólván elvérzik. A tavaszi időszakban okozott sebekből kicsorduló nedv nehezen is szárad, ezáltal korhadást indít meg.

A nyomás csökkentése érdekében a nagyobb és vastagabb fás koronarészeket csak ősszel, a betakarítás után vágjuk le. A kisebb, vékonyabb koronarészek eltávolítása szükség esetén tavasszal is történhet, azonban a nagyobb volumenű beavatkozásokat minden esetben halasszuk el a szüret utáni időszakra!