Az almának meglehetősen sok kórokozója és kártevője van, ezért évente akár több növényvédelmi kezeléssel is számolnunk szükséges a gyümölcsök egészségének megóvása érdekében.
Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A gombás betegségek közül a legnagyobb jelentősége a lisztharmatnak és a varasodásnak van. A lisztharmat fertőzésének elsősorban a melegebb, 22-24°C-os hőmérséklet és a tartósan magas páratartalom kedvez. A varasodásnak pedig a hűvösebb és csapadékosabb tavaszi időjárás az optimális. A baktérium okozta tűzelhalás járványos fellépéséhez szintén a csapadékosabb, de már melegebb, 18-25°C szükséges.
Jól látható, hogy az alma legjelentősebb kórokozóinak megjelenését nagymértékben befolyásolják az időjárási körülmények, így az ellenük való védekezést lehetőség szerint az előrejelzésre kell alapozni. A tél végi lemosó permetezés az almafák esetében is a növényvédelem alapját képezi, ezáltal a kora tavaszi fertőzési nyomás hatékonyan csökkenthető (réztartalmú készítményekkel). A varasodás ellen a lehullott lomb összegyűjtése vagy talajba forgatása is mérséklő hatású. A rügyfakadástól a virágzásig végzett permetezések időzítésének nagy jelentősége van a kórokozók elleni védelemben. A levelek 1-2 cm-es, vagyis egérfüles, illetve bimbós állapotában, valamint virágzás előtt indokolt a permetezés, melyet a sziromhullás utáni időszakban is folytatni kell (ciprodinil, difenokonazol, penkonazol).
Virágzástól jobban oda kell figyelni a varasodás elleni védelemre, különösen, ha a fertőzésének az időjárás is kedvez. Az intenzív hajtásnövekedés időszakában (áprilistól júniusig) felszívódó és kontakt szerek kombinált használata ajánlott. A varasodás tüneteinek megjelenésekor 5-7 naponta végzett kezelés ajánlatos a javulás érdekében, ekkor szintén kontakt és felszívódó készítmények kombinációja ajánlott. A tűzelhalás ellen virágzásban mindenképpen érdemes védekezzünk réztartalmú készítménnyel. A beteg növényi részeket azonnal el kell távolítani, úgy hogy a tünetmentes részről is legalább 40-60 cm-t lemetszünk. A levágott részeket mihamarabb meg kell semmisíteni.