Mikor lehet átültetni másik helyre a kajszifa tősarjait?

Agrofórum Online

Tavasszal a kajszibarackom megfagyott. Viszont a tövében tősarjak jelentek meg. Az lenne a kérdésem, hogy mikor lehet őket átültetni másik helyre?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A tősarjak, a fák tövi részénél elhelyezkedő alvó rügyekből fejlődő hajtások. A leggyakrabban ezek a tősarjak az oltott fák alanyain fejlődnek. A törzsre oltott ribiszkéknél és köszmétéknél sokszor előfordul, de minden más gyümölcsfa, sőt még díszfák esetében is megfigyelhető jelenség. A tősarjak, mivel a legtöbb esetben az alanyokon képződnek, az oltott gyümölcsfák termesztése szempontjából nem kívánatosnak tekinthetők, így mihamarabbi eltávolításáról érdemes gondoskodnunk.

Továbbszaporítás céljából az olyan sarjakat lehet leválasztani, melyek már gyökeret képeztek, így a talajtól a fák tövi részét megszabadítva tudunk leválaszthatóságáról és átültethetőségéről megbizonyosodni. Az ilyen, sarjakból nevelt növények jó alanyok lehetnek, melyeknek csak későbbi oltásával tudunk termesztésre alkalmas gyümölcsfát nevelni. A sarjakat egyéb esetben nem szabad sokáig a fa tövében meghagyni, hiszen gyors növekedése miatt, pl. számos kártevő felszaporodásának is kedvező feltételeket biztosít. A kivágásukat lehetőség szerint csonk meghagyása nélkül végezzük el, így akadályozva meg újbóli, nagyobb számú képződésüket! Az oltás helye alatti törzsrészen megjelenő hajtásokat, a tősarjak eltávolítása során ugyancsak csonk meghagyása nélkül kell eltávolítani.

Kajszifa tősarjai
Kajszifa tősarjai (fotó: a kérdező felvétele)

A tősarjak mellett gyakori az egyes gyümölcsfajok esetében, pl. meggyen, szilván és kajszin is, a gyökérsarjak képződése. Az alanyfaj továbbszaporításának céljából ezek, a sekélyen elhelyezkedő gyökerek rügyeiből képződő sarjak is felhasználhatók, de ezeknek is leginkább mihamarabbi eltávolítása indokolt. Az eltávolításkor érdemes a fa gyökerén, a képződés helyét megkeresni, onnan pedig a sarjat erős mozdulattal, a növekedési iránnyal ellentétesen lehúzni, így akadályozva meg a rejtett rügyből történő újbóli kinövésüket. A felszín feletti lemetszés minden esetben csak ideiglenes megoldást nyújt.

Fontos, hogy a sarjak eltávolítása soha ne gyomirtó szer felhasználásával történjen, hiszen a készítmények a sarjakon keresztül felszívódva akár a fa távolabbi részeire is képesek eljutni és jelentős károkat is okozni!

Kiemelt kép: Pixabay

A precíziós termesztési technológiák alkalmazhatósága a gyümölcsösökben

2018. március 3. 11:24

A precíziós gazdálkodás egy váz, amelyet egyéni igényeink és lehetőségeink függvényében tölthetünk meg tartalommal.

Rengeteg a tenni való a gyümölcsösben - ha szüretelni is akarunk

2019. március 27. 04:36

Az átlagosnál melegebb időjárás hatására teljesen virágba borult a kajszi, megkezdte virágzását az őszibarack, zöldbimbóban a cseresznye, meggy, szilva.

Veszélyben a kajszibarack

2022. április 3. 06:04

A március utolsó napjaiig kitartó, az évszaknál jóval melegebb időjárás hatására sok növény, így a csonthéjas termésű gyümölcsfák fejlődése is felgyorsult. Ezt még az országos szinten is igen erőteljes vízhiány sem tudta fékezni. A március utolsó napján kezdődő időjárásváltozás, a régóta várt csapadékos időjárás érkezése azonban néhány növényfaj, így a kajszibarack számára is súlyos mértékű növénykórtani veszélyhelyzetet eredményez.

Miért hullik már most a cseresznye és a kajszi levele is?

2021. szeptember 29. 08:34

Sokszor előfordul, hogy szüret után nem megfelelő növényvédelemben részesített, vagyis magukra hagyott fák kondíciója nagymértékben leromlik, még a természetes lombhullás előtt leveleiket elvesztik.