Milyen bogár mászik a szőlővesszőn, mit keres, mit lehet tenni ellene?

Agrofórum Online

A szőlővesszőn kendermagbogár mászik, a szőlő rügyeit, hajtásait rágja, károsítja.

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

A kendermagbogárnak évente csak egy nemzedéke van, elsősorban a laza homoktalajokon károsít. Leginkább az alacsonyművelésű ültetvényekben okoz több évre szóló gondot, a következő évi termés mennyiségét is meghatározza. Kártétele a szőlőtermesztők véleménye szerint olykor felér egy kiadós jégveréssel. A kendermagbogár megjelenésének idejét elsősorban a hőmérséklet szabályozza. Egy-egy növényen akár 20-66 bogár is lehet. A nőstények tojásaikat a tápnövények gyökérnyaka táján helyezik el 2-4 cm mélyen. Egy-egy nőstény 30-60 tojást produkál. A tojásból kb. 3 hét alatt kelnek ki a lárvák. A nőstények a tojásrakás befejeztével elpusztulnak, a hímek kicsit tovább élnek. A tojásokra a száraz időjárás negatív hatással van. A lárvákra kedvezőtlen hatással van az erősen felmelegedő talaj, emiatt ilyen talajban sok lárva elpusztul. A növénnyel takart vagy árnyékolt talaj (fa árnyéka), kedvező a lárvák számára. A lárvák a fűféle gyomok gyökérzetét előnybe részesítik a széles levelű gyomnövényekkel szemben. Ezért a szőlő és közvetlen környezetének a gyomirtása jelentős szerepet játszik a kendermagbogár felszaporodásában. A kendermagbogarak lárva állapotban telelnek. Tavasszal bábozódnak. A bábállapot 8-12 napig tart. A kifejlett bábok pár óra alatt átalakulnak bogárrá.

Védekezés

A kendermagbogár ellen való védekezés nem egyszerű. A bogarak lerázását, összegyűjtése. Amikor a kendermagbogár kártételére számíthatunk, kései metszést és márciusban hernyóenyves gyűrűk kihelyezését javasoljuk. Kémiai védekezés nem megfelelő eredményének több oka van, az egyik az, hogy a növények felülete, amelyeken a kendermagbogár jár és rág, a kártétel időpontjában nagyon kicsi, így kevés növényvédő-szert lehet rájuk kijuttatni. Kevés ezért az esély, hogy a kendermagbogár annyi növényvédő-szerrel találkozzon, ami elpusztítja.

A kendermagbogár lárvái a gyomnövények gyökerével táplálkoznak, ezért a kendermagbogár rajzása után célszerű az ültetvény talaját gyommentesíteni. A gyomirtás hatására a gyomnövények gyökerei elszáradnak, a rajtuk élő lárvák tápanyaghiány miatt elpusztulnak.