21℃ 10℃
április 20. Tivadar, Tihamér, Töhötöm

Milyen fontos feladataink vannak tavasszal a gyep ápolása során?

Agrofórum Online

Újdonsült kerttulajdonosként fordulok Önökhöz egy kérdéssel. Milyen fontos feladataink lehetnek tavasszal a gyep ápolásával kapcsolatban?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A napsütéses, kellemes időjárás beköszöntével, egyre több időt tölt mindenki a kertben, hiszen eljött a kert szépítésének, bokrok és fák megmetszésének, új növények ültetésének az ideje. A többi növényhez hasonlóan érdemes a gyep ápolására is időt szánni a kora tavaszi időszakban, hiszen még a kellően ápolt gyepet is megviseli a téli változékony időjárás hatása. Elsőként az esetlegesen fennmaradt növényi maradványokat, leveleket, lombozatot gereblyézzük össze. Nézzük át jobban a gyepfelületet, nem találhatók-e benne gombás részek, ezeket a részeket ne gereblyézzük tovább, a terjedés megakadályozása érdekében.

További fontos feladat a gyepszellőztetés is, ezt az ősszel elvégzett szellőztetés ellenére, illetve annak hiánya miatt egyaránt érdemes lehet elvégezni. Ezzel a folyamattal az elhalt, sárguló és barnuló növényi részek távolíthatók el, valamint az élő fűszálak közötti talajrész lazítása végezhető el, és a talaj tömörödése is megelőzhető. A gyepszellőztetés által a víz és a levegő könnyebben bejut a fűszálak közé, így végül szebb, egészségesebb növekedését tudjuk elérni. A gyepszellőztetés után a kiritkult részek felülvetését is megtehetjük.

A fű növekedésének elősegítésére műtrágyát is ajánlatos kiszórni, a növekedéshez elsősorban nitrogénre van szüksége, de a kálium, foszfor és más mikroelemek egyaránt elengedhetetlenek kellő fejlődéséhez. A műtrágya szórásánál fontos, hogy azt egyenletesen tegyük meg, illetve a felszívódás elősegítése érdekében utólagos beöntözésről gondoskodjunk, vagy eső előtti kijuttatásra kell törekednünk.

Felkészülhetünk az első nyírásra is, melyet a fűnyíró előkészítésével ajánlatos kezdeni, annak kitakarítását elvégezni, pengéit megélezni. Az első nyírást nem szabad elsietni a gyep sárgulásának megelőzése érdekében, de az időjárás függvényében általában ezt március végén, április elején már meg kell tenni. A fagyos éjszakák elmúltával az öntözőrendszer beindítását is megtehetjük, így pótolva gyepünk számára a szárazabb időszakokban a kellő vízmennyiséget.

Kiemelt kép: Pixabay

A műtrágyák ára folyamatosan csökken Németországban

2022. november 16. 08:04

Az EU nitrogéntermelése tovább növekszik, mivel az enyhe időjárás továbbra is alacsonyan tartja a földgázárakat.

Állandó körforgásban - a talaj nitrogéntartalma

2021. október 31. 04:36

A nitrogénnek általában több mint 95%-a a feltalajban, szerves kötésben van jelen, humuszanyagokban, növényi maradványokban, a talaj biomasszájában és az elhalt szervezetekben.

Gyakorlati tapasztalatokkal bizonyítja a Precea szemenkénti vetőgép „rátermettségét” az Amazone

2024. március 21. 09:10

Egyedi módját választotta a német Amazone a Precea szemenkénti vetőgép reklámozásának. Spanyolországtól Kazahsztánig gazdákat kértek fel arra, hogy ismertessék a gyakorlatban szerzett tapasztalataikat.

Műtrágyát a repcének! – de melyiket?

2019. február 5. 07:51

A tavaszi fejtrágyával kijuttatott tápanyagok közül az őszi káposztarepce esetében is elsődleges a nitrogén. Az ammónium-nitrát és a MAS – nitrát-nitrogén tartalmuk miatt - gyors, azonnali hatást biztosítanak; míg a karbamidnak először át kell alakulnia a talajban, amely folyamat az időjárás függvényében akár hetekig is eltarthat.