Milyen fontos feladataink vannak tavasszal a gyep ápolása során?

Agrofórum Online

Újdonsült kerttulajdonosként fordulok Önökhöz egy kérdéssel. Milyen fontos feladataink lehetnek tavasszal a gyep ápolásával kapcsolatban?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A napsütéses, kellemes időjárás beköszöntével, egyre több időt tölt mindenki a kertben, hiszen eljött a kert szépítésének, bokrok és fák megmetszésének, új növények ültetésének az ideje. A többi növényhez hasonlóan érdemes a gyep ápolására is időt szánni a kora tavaszi időszakban, hiszen még a kellően ápolt gyepet is megviseli a téli változékony időjárás hatása. Elsőként az esetlegesen fennmaradt növényi maradványokat, leveleket, lombozatot gereblyézzük össze. Nézzük át jobban a gyepfelületet, nem találhatók-e benne gombás részek, ezeket a részeket ne gereblyézzük tovább, a terjedés megakadályozása érdekében.

További fontos feladat a gyepszellőztetés is, ezt az ősszel elvégzett szellőztetés ellenére, illetve annak hiánya miatt egyaránt érdemes lehet elvégezni. Ezzel a folyamattal az elhalt, sárguló és barnuló növényi részek távolíthatók el, valamint az élő fűszálak közötti talajrész lazítása végezhető el, és a talaj tömörödése is megelőzhető. A gyepszellőztetés által a víz és a levegő könnyebben bejut a fűszálak közé, így végül szebb, egészségesebb növekedését tudjuk elérni. A gyepszellőztetés után a kiritkult részek felülvetését is megtehetjük.

A fű növekedésének elősegítésére műtrágyát is ajánlatos kiszórni, a növekedéshez elsősorban nitrogénre van szüksége, de a kálium, foszfor és más mikroelemek egyaránt elengedhetetlenek kellő fejlődéséhez. A műtrágya szórásánál fontos, hogy azt egyenletesen tegyük meg, illetve a felszívódás elősegítése érdekében utólagos beöntözésről gondoskodjunk, vagy eső előtti kijuttatásra kell törekednünk.

Felkészülhetünk az első nyírásra is, melyet a fűnyíró előkészítésével ajánlatos kezdeni, annak kitakarítását elvégezni, pengéit megélezni. Az első nyírást nem szabad elsietni a gyep sárgulásának megelőzése érdekében, de az időjárás függvényében általában ezt március végén, április elején már meg kell tenni. A fagyos éjszakák elmúltával az öntözőrendszer beindítását is megtehetjük, így pótolva gyepünk számára a szárazabb időszakokban a kellő vízmennyiséget.

Kiemelt kép: Pixabay

11 tipp a meszezéshez és a talaj-pH javításához

2024. július 12. 13:40

A meszezés elvégzésére a betakarítás utáni időszak a legalkalmasabb. Ezzel a talaj pH-értéke, kalciumtartalma nő, a szerkezete pedig javul.

A műtrágyák ára folyamatosan csökken Németországban

2022. november 16. 08:04

Az EU nitrogéntermelése tovább növekszik, mivel az enyhe időjárás továbbra is alacsonyan tartja a földgázárakat.

El kell hinni, hogy van másik út... csak ki kell próbálni

2023. február 13. 14:37

A ,,ma” gazdálkodója nem élhet abban a tudatban, hogy a talajaink minősége így marad. Szakértői vélemények – röviden.

Miről ismerhető fel a jó minőségű műtrágya?

2021. november 23. 10:31

A modern röpítő tárcsás műtrágyaszórók a másodperc egytized része alatt gyorsítják fel a szemcséket 150 km/h sebességre. Ilyenkor a műtrágya szemcséket rendkívül nagy mechanikai erőhatás éri. Azon műtrágyák, melyek nem képesek ezt az extrém behatást kibírni, kedvezőtlenül befolyásolhatják a termés mennyiségét és minőségét. A műtrágyák fizikai tulajdonságai ugyanis nagymértékben befolyásolják a szórhatóságot és szórásképet. Kerek, sima, kemény és nehéz szemcsék – ezek azok a tulajdonságok, melyek szükségesek az optimális kijuttatáshoz.