Milyen jótékony hatása van a talajkondicionáló, talajjavító készítmények használatának? Segítenek a talaj tápanyagtartalmát is növelni?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A talaj fizikai és kémiai tulajdonságainak, termesztéshez szükséges állapotának megőrzése, fenntartása nem tekinthető könnyű feladatnak, főként akkor, ha az adott területen évről évre különböző növényfajok termesztése folyamatosnak tekinthető. Kiemelt szerepe van tehát a tápanyagok pótlásának abban, hogy a talaj termékenységét meg tudjuk őrizni, elősegítve ezzel azt, hogy növényeink is kellő mennyiségű és minőségű termést nyújtsanak számunkra.
A talaj tápanyag-utánpótlásának legrégibb és legegyszerűbb módja, hogy különböző állati eredetű szerves trágyát juttatunk a talajba. Manapság viszont már a műtrágyák, tápoldatok felhasználásával ugyancsak eredményesen pótolhatók a szükséges tápelemek a növények számára. Kerti körülmények között az általunk készített, kellően érett komposzt is kiválóan újrahasznosítható talajba való bedolgozásával. A tápanyagok utánpótlása mellett, kiegészítőként, kiskertben is lehetséges különböző talaj-, és növénykondicionáló készítményeket bevetni, melyek számos pozitív hatással lehetnek a növényre és talajra egyaránt, ezzel segítve elő a jobb minőségű és nagyobb mennyiségű termés elérését.
A talajkondicionáló készítményekből a piacon több változat is megtalálható, így közülük talajra és növényre gyakorolt hatásuk, összetételük, kijuttatásuk módja alapján is tudunk választani. A különböző készítmények leírásában az összetétel mellett jótékony hatásuk is fel van tüntetve, így érdemes vásárlás előtt erről tájékozódni. A kellő mennyiségű tápanyag-kijuttatást egyes talajkondicionáló készítmények használata mellett sem ajánlatos elhagyni, hiszen nem mindegyik változatuk tartalmaz mikro- és/vagy makroelemeket.
A talajkondicionálók viszont sok esetben segítenek a tápanyagok felszívódásában, növénybe való beépülésben. Növekedést serkentő hatásúak is lehetnek, emellett pedig a növények stressztűrő képessége is javulhat kijuttatásuknak köszönhetően. A növények nemcsak a kártevők és kórokozók által okozott problémákat, hanem a környezeti körülmények szélsőséges alakulását is, mint pl. a szárazság, hideg, is kevesebb sérüléssel képesek átvészelni. A talajban élő hasznos mikroorganizmusok életfolyamatinak elősegítésével a lebontási folyamatok felgyorsulhatnak, így a talaj humusztartalmára, levegővel való átjárhatóságára, a mikroorganizmusok szaporodásának elősegítésére is elérhető pozitív hatásuk.
Kiemelt kép: Pixabay