Korallberkenye bokraimon a fiatal leveleket valami erősen rágja. Képek alapján megállapítható, hogy mi okozhatja, védekezhetek ellene?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Érdeklődő!
A korallberkenye-bokor levelein vincellérbogár jellegzetes rágásnyomai láthatók. Valószínű, hogy a barázdáshátú vincellérbogár (Otiorhynchus sulcatus) a kártevő, az a leggyakoribb dísznövényeken, és arra jellemző a képen látható rágásnyom.
Tipikus sok tápnövényű bogár, száznál több növényt képes megfertőzni és kipusztítani. Lágyszárú, egyéves virágok mellett kedvelt gazdanövényei az örökzöld cserjék is: babérmeggy, borostyán, kecskerágó, korallberkenye, madárbirs. Nehéz észrevenni a bogarat, mivel éjszaka aktív, éjjel mozog a növényeken, és akkor folytatja táplálkozását, rágja leveleiket. Nappal a növény védelmében pihen, meghúzódik, nem észlelhető.
Évelő (fás) növények levelein a levelek szélétől kiinduló, íves, egymás melletti karéjozó rágásokról lehet felismerni. A vincellérbogarak lárvái is károsítanak. A gyökerek szártövi részére lerakott petékből kikelt lárvái élő gyökerekkel táplálkoznak, a szártövet is megrágják, a növények gyengülését, majd súlyosabb gyökérkár esetén, elhalását okozzák.
Egyre több helyről érkezik kertekből jelzés jelenlétéről, aminek oka a konténeres dísznövények elterjedése, nagy számban történő ültetése. A hamvas vincellérbogár faiskolai telepeken könnyen elterjed, és felszaporodik, ahol nem védekeznek ellene. Fertőzött talajú növények konténereiben – pete vagy lárva alakban – rejtetten élnek, és mivel nem észlelhetők, behurcolhatók a kertekbe, ahol lassan szétterjednek. De a leveleken megbújó kifejlett vincellérbogarak is bekerülhetnek a kertekbe.
A korallberkenye levelein friss rágásnyomokról számolt be, így biztosan aktív vincellérbogarak élnek annak lombján. Minden bogár a zsengébb, fiatal leveleket preferálja, ezek is.
Mielőbb védekeznie kell, ha nem kívánja felszaporodásukat, szétterjedésüket.
- Talajkezelésre dísznövényeknél a Heterorhabditis bacteriophora fonálférget tartalmazó Nematop nevű, élő szervezetet tartalmazó biokészítmény van engedélyezve, amely a lárvát pusztítja. Kijuttatását esti órákban, vagy felhős időben javasolják vízben oldott formában öntözéssel (pl. öntözőkannával). A talajban élő alakjai ellen beöntözéssel a Beauveria bassiana gombatartalmú Artis pro készítmény is hatásos. Felhasználásuk eltér a hagyományos rovarölő szerektől, lassan hatnak, napok, hetek alatt, nem taglózó hatásúak, emberre nem mérgezők. A kezelt talajt hetekig nedvesen kell tartani, hogy a hasznos parazita szervezetek életben maradjanak, szaporodásukhoz 10-25 °C-os talajhőmérséklet szükséges.
- Hagyományos rovarölő szeres oldatok is felhasználhatók ellenük beöntözéses kezeléssel (Force 1,5). A kezelést még legalább egy ízben érdemes megismételni.
- A lombon élő és éjjel károsító bogarakat a védendő bokrok lombján bármilyen rovarölő szeres permetezéssel lehet gyéríteni.
A továbbiakban, ha konténeres növényt vásárol kertjébe, dísznövényt vagy gyümölcsfákat, kiültetésük előtt kezelje a konténer talaját, a növény gyökérzetét a felsorolt készítmények valamelyikével beáztatással.
Kiemelt kép: az érdeklődő felvétele