Milyen készítmények a legjobbak a fák sebeinek kezelésére?

Agrofórum Online

Fontos a faseb kezelése? Milyen készítmények a legalkalmasabbak erre? Köszönöm a válaszukat előre is!

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A fás növények sebzéseinek lezárására, a sebek fertőződésének és beszáradásának megelőzésére régóta használtak a kertészek különböző sebzáró anyagokat. Hatékony felhasználásukhoz a következő tulajdonságokkal kell rendelkezniük:

  • rugalmasan fedje a sebet, arra tartósan tapadjon, ne váljon le róla, bírja az időjárási változásokat, forróságot, fagyokat;
  • könnyen kenhető, egyszerűen felvihető legyen;
  • sebzés fedése mellett kórokozó elleni ölő hatás is előnyös;
  • alkalmazhatóság gyümölcsfáknál, emberi fogyasztásra nevelt növények esetében is, ne legyen toxikus a növényre;
  • a felhasználó személyzetnél kontakt érintkezés révén ne lépjen fel mérgezés vagy bőrirritáció.

A fás növényeknél, metszések, jégverés, ágtörés stb. okozta sebek védelmének fontos szabályai:

  • Kezelésre csak megtisztított sebek alkalmasak. A sebeket előzőleg ki kell tisztítani, fontos a beteg, elszínesedett szöveteket kivágni, felületüket egyenletesre vágni éles késsel.
  • Sebek keletkezése után minél előbb történjen meg annak fedése!
  • A sebek felülete mindig száraz legyen a sebkezelő felhasználása előtt, sebkezelésre száraz időszak megfelelő.
Fagél sebkezelő
Fagél sebkezelő
  • Sebkezelést csak fagypont feletti hőmérsékletnél javasolt folytatni, ahogy a metszést is. Vannak szerek, melyeknél a 10 °C-nál magasabb hőmérséklet ajánlott. A sebkezelőket hígítatlanul, eredeti töménységben kell alkalmazni. A sebkezelő anyagot egyenletes vastagságban, hézagmentesen kell felkenni a felületre.
  • Sebek szegélyére 0,5-1 cm szélességű sávban, azon túlhaladóan is javasolt a sebkezelő felkenése, a tökéletes védelem érdekében.
  • Mivel a sebkezelők többsége nem tartalmaz fungicid vagy baktericid hatású komponenst, a sebek felületét érdemes fertőtleníteni a sebkezelő kijuttatása előtt. Erre kiválóak réz hatóanyagú gombaölő szerek permetezésre ajánlott töménységben. Megszáradás után kövesse a fasebkezelő felvitele.
BIOCERA sebkezelő
BIOCERA sebkezelő

Jelenleg forgalomban lévő, engedélyezett fasebkezelők felhasználhatók gyümölcsfák, gyümölcstermő bokrok, szőlők, díszfák, díszbokrok sebeinek fedésére és oltványok viaszvédelmére.

  • ARBOSAN fasebkezelő és oltóviasz nem minősül növényvédő szernek Hatóanyaga: 41% vinil-acetát + dibutil-maleát kopolimer és 36% kalcium-karbonát.
  • BIOCERA fasebkezelő és oltóviasz. Hatóanyaga összetett: denaturált szesz 45%, fenyőgyanta 23%, marhafaggyú 10%, méhviasz 4%, növényolaj 2%, vas(III)-oxid 0,3%.
  • FAGÉL fasebkezelő és oltványkezelő szer. Hatóanyaga butilakrilát-sztirol kopolimer.
  • GEO fasebkezelő és oltványkezelő szer. Hatóanyaga: fenyőgyanta 40% és photopolymer VX55 22%. Alkalmazásához előírt kesztyű, légzésvédő, arcvédő használata, bőrirritációt okozhat.

Kiemelt kép: Pixabay

Metszés tavasztól télig I. rész – mit metsszünk télen?

2019. január 30. 04:36

A fás szárú növények nyugalmi állapotban végzett metszése általában a vegetatív fejlődést segíti (leveles hajtások erőteljes növekedése), a nyár közepén végzett művelettel az erőteljes növekedésű hajtások fejlődését megállítva a generatív fejlődés lesz túlsúlyban (bőséges virágzást indukálunk).

A kajszi szakszerű metszése - videó!

2021. március 12. 08:21

Hogyan kell megmetszeni tavasszal a kajszi fát, hogy bő termésünk legyen?

Ültetvények, gyümölcsösök időszerű növényvédelmi teendői

2021. február 8. 06:30

A télvégi időszak mind a nagyüzemi gyümölcsösökben az előkészület ideje a vegetációs időszakra. hagyományosan ez a metszés és a lemosó permetezések időszaka, amellyel  - helyesen elvégezve - jól megalapozhatjuk az aktuális év termését és a gyümölcsfák egészségi állapotát.

Miért nem hoz termést a füge?

2022. augusztus 19. 04:38

Fügebokrunk nem hoz egyetlen termést sem. Mi lehet a probléma? Mit tehetek?