A legismertebb, legelterjedtebb balkonnövény mindenki számára a muskátli, azonban e növényen kívül több ismert dísznövény is alkalmas e feladat betöltésére.
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
Számos növény közül választva, azokat különböző színű és stílusú edényekbe ültetve alakíthatjuk ki balkonjainkat saját stílusunknak megfelelően. A növények közül annak megfelelően válasszunk, hogy hova, milyen helyre szánjuk azokat. Fajonként esetleg fajtánként eltérő tulajdonság lehet ugyanis a növények igényében, azok közül is főként fényigényükben.
A muskátlikból álló, futó, félfutó változatokat egyaránt beszerezhetünk. A virág színében is különböző típusok közül választhatunk. A muskátli amellett, hogy szárazságtűrő, a tűző napot is jól viseli, persze csak megfelelő mennyiségű öntözéssel kompenzálva. Nemcsak újonnan megvásárolni érdemes, hanem világos, de fagymentes helyen egyedei megfelelően átteleltethetők. Tavasszal az eltett növényeket ültessük friss földbe és vágjuk vissza.
Szintén ismert balkonnövényünk a begónia. A virágok többféle színezete mellett levelei is többféle változattal rendelkezhetnek. A tűző napot ugyan nem bírja, de a világos hely megfelel számára. Jó vízáteresztő képességgel rendelkező talajba ültessük.
A petúnia az egyik legkedveltebb balkonnövény a muskátli mellett, nem is csoda, hiszen egész nyáron díszítve meglehetősen dekoratív látványt nyújt színes virágaival. A meleget jól tűri, viszont szélnek kitett helyre ne tegyük, mert ezt egyedei nagyon megszenvedik.
A bársonyvirág (büdöske) élénksárga színű meglehetősen mutatós virágai sokáig tündökölnek. Elterjedését igénytelenségének köszönheti, hiszen napfényes, de árnyékos helyen egyaránt jól érzi magát. A betegségeknek is ellenáll, gondozást nem nagyon igényel.
A pistike (nebáncsvirág) ugyan eltűri a közvetlen napsütést megfelelő mennyiségű víz mellett, azonban virágai ilyen körülmények között kisebbek lesznek. A tökéletes hely számára a félárnyékos, szélvédett terasz. Vízigénye viszonylag magas, rendszeres öntözéssel tartsuk egyenletesen nedvesen földjét, de ne öntözzük túl!
Az árnyékos, hűvösebb erkélyek kedvelt növénye a cserepes fukszia. Kora tavasszal földjét tartsuk egyenletesen nedvesen, de kerüljük a pangó vizet. Az erős napsugárzás kiégeti az érzékeny leveleit, ezért sose tartsuk napos helyen!
Virágzó növényeink időnkénti tápoldatozásáról se feledkezzünk el, mely kiváltképp fontos szép és dús virágzásuk eléréséhez!