Milyen örökzöld sövényt válasszunk?

Agrofórum Online

Télen is zöld bokrokból szeretnék sövényt ültetni. Milyen növényeket javasolnak? Tujáknál sok betegségről olvastam, érdemes még tujákat telepíteni?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Az örökzöld növények két nagy csoportra oszthatók. A pikkelyes levelű örökzöldekhez tartozó fajok közül korábban, kétségtelen a tuják voltak dominánsak kertjeinkben, parkokban. A tujaféléket a fenyőkkel együtt sújtja leginkább a csapadékszegény, felmelegedő klímánk. A tuják párás, mérsékelt hőmérsékletet, nedves talajt kívánnak. Száraz, meleg klímánkon legyengülnek, emiatt támadják meg a gyengűltségi kártevők, amik végül pusztulásukat okozzák. Tuják telepítését nem ajánlom. Ebből a csoportból a Leyland-ciprus (Cupressocyparis leylandii) viszont ellenálló, életrevaló örökzöld, emiatt egyre népszerűbb. Gyorsan nő, sokkal magasabbra és szélesebbre, mint a vásárló gondolná, a telekszegélynél átnövő ágai, a szomszédos növényeket befedő, elnyomó lombja folyamatos metszési munkát fog igényelni. Reneszánszát élik a tiszafa (Taxus baccata) fajták. Nagy előnyük, hogy növényvédelmet nem igényelnek, begyökeresedésük után kevés gondozással is beérik, bár kissé lassú növekedésűek. A tiszafa minden része mérgező, ennek ismeretében történjen kiválasztásuk.

A lombleveles örökzöldek közül semmiképpen ne ültessenek puszpángot (Buxus sempervirens). Bármilyen szép is a növény, a pár éve behurcolt selyemfényű puszpángmoly kártevője miatt folyamatos figyelést és évente többszöri permetezést igényel. Ennek ellenére a védekezés sikere gyakran kétséges.

A babérmeggyek (Prunus laurocerasus) számos faja és fajtája kapható, levélalakjuk és a kifejlett bokrok növekedési magassága is különböző, ezen tulajdonságai ismeretében válasszunk növényeket.

A vörös levelű korallberkenye fajok (Photinia) színükkel díszítenek.

A kecskerágók közül egyik elterjedt faj a japán kecskerágó (Euonymus japonicus), melynek zöld levelű mellett tarka levelű változata is ismert. Sajnos valamennyi kecskerágó fajt fertőzi a kecskerágó pajzstetű, legyengíti, majd gyakran kipusztítja állományukat.

Sövények kialakítására tövises örökzöldek is rendelkezésre állnak. A tűztövis (Pyracantha) virágaival és őszre beszínesedő bogyóival is kedves színfoltot biztosít kertünkben. A júliaborbolya (Berberis julianae) fényes zöld leveleivel, sárga virágaival, ősszel érő apró bogyóival díszít. E két fajt gyakran védelmi céllal kerítések elé ültetik. Mindkettőre jellemző, hogy igénytelenek, ápolást ritkán igényelnek a metszésen kívül.

Aki szép, egyöntetű sövényt szeretne, egyszerre vegye meg, azonos növényállományból válogassa ki a növényeket, és pótlásra is számítson néhány tövet. A pótlólag vásárolt azonos fajták sem mindig egyformák, a különbség növekedésben, habitusban, levelek méretében is észlelhető,  a bokrok kifejlődése után is fennmarad.

Az örökzöld növények ültetés után rendszeres öntözést kívánnak, különösen az első 3 évben, amikor a begyökeresedésük történik. Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az örökzöldek ősztől tavaszig nem pihennek, aktívak, anyagcseréjük folyik, ehhez a talajból vizet szívnak fel. Az utóbbi évtizedben több olyan téli, átlagostól eltérő időjárás volt jellemző, amikor hónapokig sem eső, sem hó nem hullott. Azok az örökzöldek, amiket a több hetes száraz időjárás alatt nem tudtak megöntözni, kiszáradtak. Ki kell alakítani a téli öntözésük lehetőségét már telepítésükkor, nem lehet fél évre elzárni az öntözést biztosító kerti csapot.

Kedvenc sövények és növényfalak: így takarjuk el a belátást növényekkel!

2023. július 18. 05:36

A sövények és növényfalak kiválóak arra, hogy egyrészt a kíváncsi szemek elől elrejtőzzünk, másfelől meg rendkívül jók a széltörésben.

Miből legyen sövény? III. rész – a kerti korallberkenye és a babérmeggy

2019. június 27. 09:43

Milyen alternatívái léteznek a tuja- és ciprusféléknek, ha örökzöld sövény telepítéséről van szó? Jó ötlet-e az Európa nyugati részéről vagy Délkelet-Ázsia mediterrán térségeiről származó örökzöld növények ültetése? Most minderre fényt derítünk, ismerjük meg a kerti korallberkenyét és a babérmeggyet!

Miből legyen sövény? IV. rész – a nyugati tuja

2020. szeptember 28. 11:35

Miért szerettük évtizedeken keresztül töretlen lelkesedéssel a különböző nyugati tujafajtákat? Miért váltak be jól sövénynek? Mi az oka, hogy egyre inkább kiszorul a kertekből a 2010-es évek óta?

Telepítsünk sövényt!

2019. június 7. 05:36

Hogyan kezdjünk neki egy térelválasztó vagy a kíváncsi szemek elől jótékonyan takaró, természetes sövényfal létrehozásához? Milyen növényfajok/fajták közül választhatunk? Hogyan ültessük el a növényeket? Mire kell feltétlen odafigyelnünk a növények gondozásánál?