3℃ -1℃
február 23. Alfréd, Polikárp, Mirtill

Milyen tápanyaghiánya van a növényeimnek?

Agrofórum Online

Hogyan ismerem fel, milyen tünetekről, ha növényemnek, elsősorban virágaimnak hiányzik valamilyen tápanyag eleme?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Érdeklődő!

A növényeknek, mint minden élő szervezetnek, életük fenntartására tápanyagra van szükségük. Vízben oldott állapotban veszik fel a talajból gyökérzetük segítségével. A tápelemek sokaságára –mindegyikre – szüksége van a növényeknek, és akkor fejlődik jól, egészségesen a növény, ha a tápelemek egymáshoz viszonyított aránya megfelelő. Amikor egy elem koncentrációja alacsony, a növényen úgynevezett hiánytünet fejlődik ki. Ezek lehetnek színelváltozások (sárgulás, barnulás), alakváltozások (torzulás, törpülés), virágzás elmaradása stb. Fontos meghatározó bélyeg az elváltozás növényen való elhelyezkedése, csúcsi vagy alsó leveleken látható. Tápelemek hiánya különösen gyakori a cserépben, vagy konténerben tartott virágoknál, azok gyakori öntözésével a talajból kimosódik a tápanyag. A hiánytünetek a különböző növényeknél hasonlóak.

MAKROELEMEK

Nitrogénhiány: alsó levelek fakulása, sárgulása, elhalása, növény növekedése lelassul.

Foszforhiány: levelek sötétzöld színűek, hátoldalukon gyakran vörös elszíneződéssel, a gyökérzet fejletlen, késik a virágzás, csökken a termés.

Káliumhiány: az alsó, idős leveleken klorózis, majd levélszél barnulás, elhalás, levélszélek hullámosodása, a növények ellenálló képességének csökkenése.

MEZOELEMEK

Magnéziumhiány: idősebb, alsó leveleken levél-erek zöldek, a levél-erek között sárgulás, majd barnulás, később elhalás. Elsősorbansavanyú talajokon alakul ki.

Kalciumhiány: a fiatal csúcsi levelek sárgulása, elhalása, a levelek torzulása, kanalasodása, levélszél elhalása. Paprika, paradicsom termésvég rothadás, alma keserűfoltosság betegség okozója.

Kénhiány: hajtásvégi levelek sárgulása a levél-erek között, az ér zölden maradó. Levél kemény, széle kissé behajló, hajtás növekedés lelassuló.

MIKROELEMEK

Bórhiány: fiatal hajtásvégi levelek rácosak, behajlóak, hajtáscsúcs elhalás, virágok megtermékenyülése gyenge, rügyképződés gyenge.

Cinkhiány: fiatal leveleken klorózis, benne barna elhaló szabálytalan foltok, idősebb alsó levelekre is átterjedő. Fiatal levelek elkeskenyedőek, kemények, alacsonyak a növények.

Mangánhiány: fiatal, hajtásvégi leveleknél az erek között sárgulás, klorózis.

Rézhiány: levelek lankadó állapotban, fiatal levelek bepöndörödnek, levelek széle elszárad, kisebb lombozat fejlődik.

Vashiány: fiatal levelek klorózisa, sárgulása foltosodás nélkül, súlyos esetben erősen sárguló levelek elhalása.Idősebb levelekre is átterjed a levélsárgulás, lassuló növényi növekedés.

A hiányokat nem feltétlenül a tápelem tényleges kis mennyisége okozza, kialakulását segítheti, befolyásolja a talaj tömörödöttsége, levegőtlensége, magas vagy alacsony pH értéke, egyéb más tápelemek fokozott jelenléte vagy hiánya, a föld nedvességtartalma.

A több tápelem hiánytünete hasonló, megkülönböztetésüknél döntő az elszíneződött levelek elhelyezkedése (alsó vagy felső, hajtásvégi) és egyéb tünetek megléte. Megoldás a komplex, összetett, a felsorolt valamennyi tápelemeket tartalmazó műtrágya vagy szerves trágya alkalmazása, mely a hiányzó tápelemet is pótolja. A leggyakoribb sárgulásos tüneteknél érdemes mielőbb tápanyagot adni a növénynek, enyhe sárgulásig a folyamat visszafordítható, a levelek visszazöldíthetők.

A chilik csodálatos világa I. - Származás, jelentőség, környezeti igények

2020. január 27. 04:39

Megfelelő állományfenntartás mellett szép eredménnyel termeszthetők e növények hazánkban, melyek egyébként erős ízük és kiváló egészségmegőrző szerepük mellett komoly díszítőértékkel is rendelkeznek.

Szármaradványokban rejlő értékek, a tarlóbontás jelentősége

2019. június 17. 06:19

A magyarországi mezőgazdasági melléktermékek közül a kukoricaszár és a búzaszalma együttes éves mennyisége 1520 millió tonna, amelynek csak töredéke humifikálódik évente, sokszor az erőműi felhasználás, vagy a szántóföldről való lehordás miatt. Pedig e cellulóztartalamú biomassza feltáródása, humifikálódása a szántóföldi növények számára folyamatos, kiegyenlített tápelem- és tápanyag-ellátást biztosíthatna. Amennyiben ezek az anyagok a növény szármaradványaiból mobilizálódnak, a talaj ilyen jellegű anyagvesztesége csökken.

Mitől repedtek fel a Goldrich fajtájú kajszifa termései?

2023. július 16. 04:39

4 éves Goldrich fajtájú kajszibarackfám tavaly néhány szemet, az idén kb. öt kg-ot termett. Mindkét évben az érés előtt egy héttel a barackok alja megnyílt, ezáltal rovarok támadták és penészedni kezdett. Sehol nem találok erre a hibára utalást. Mi lehet az oka?

Hogyan tudhatjuk meg, hogy milyen a kertünk talaja?

2025. január 18. 05:40

Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan tudhatja meg, milyen a kertje talaja, és mit tehet annak javítása érdekében.