Milyen új kártevő jelent meg a tujákon?

Agrofórum Online

Hallottam, hogy van egy új kártevője a tujáknak. Tudnák röviden ismertetni?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Sajnos folyamatosan bővül a tujaféléket károsító rovarok száma, aminek elsősorban az intenzív nemzetközi kereskedelem a megalapozója.

Othilllus depressus

Terjedőben lévő, viszonylag új, néhány éve hazánkban is azonosított rovarról van szó, neve tuja fényes-bodobács (Orsillus depressus). Vele együtt rokon faja a hosszúcsőrű tujafényesbodobács (Orsillus maculatus) is előfordulhat a tujákon. A tujabodobácsok a Földközi tengeri országokban élő ciprusféléken gyakoriak, onnan terjedtek tovább Nyugat-európa déli országaiba. Az éghajlat folyamatos melegedése segíteni fogja a tujabodobácsok európai továbbterjedését.

Megfigyelések szerint a hosszúcsőrű tujabodobács elsősorban az európai ciprus (Cupressus sempervirens) egyedein él. A tuja fényes bodobács számos, a tujához hasonló (pikkelyes levelű örökzöld) növényfajt választ életterének. Ilyenek a borókák (Juniperus), ciprusok Cupressus), hamisciprus (Chamaecyparis) és tujafélék. Ezek hajtásait és terméseit, apró tobozait szívogatják, nyalogatják mind a kifejlett bodobácsok, mind a lárváik. Nagy-Britanniába már a nyolcvanas években behurcolták, azóta az országban szétterjedt a tuja-bodobács, de ott – az európai megfigyelésekkel ellentétben – csak a hamisciprus növényeket károsítja.

A tujabodobács évente 1 nemzedéket nevel, a kifejlett rovar 7-8 mm hosszú, keskeny, barnás színű, ő az áttelelő alak. Tavasszal megjelenő bodobácsok repüléssel keresik meg helyüket, szétszélednek parkok, ligetek, kertek borókás, tujás növény-csoportjaira. Májustól kopulálnak, és júliustól figyelhetők meg a kikelő fiatal lárváik. A tujabodobács tavasztól novemberig aktív Európában. A két tujabodobács faj hasonló, külső bélyegeik alapján nehezen lehet megkülönböztetni azokat. Bár elsősorban a tuja fényes-bodobács (O. depressus) az uralkodó faj, számos esetben a két bodobács faj egyedei együtt is, vegyesen is előfordulnak. A bodobácsok barna, rejtőzködő színűk miatt nem feltűnőek a zöld lombon. Közép-Európában kifejezetten a meleg, szélcsendes védett helyen, parkokban élő tápnövény egyedeit keresik, és foltokban szoktak felszaporodni.

Tavasszal megjelenő kifejlett alakjainak összegyűjtésével csökkenthető a bodobácsok nyári felszaporodása és károsítása. Általában kémiai védekezés ellenük nem szükséges.

Milyen kártevő jelenlétére utalnak a tuja megbarnult levelei?

2019. november 30. 07:36

Sz. András kérdése: A tujafákon barnára színeződött leveleket látni és egész ágak halnak el. Mi bántja a tujafákat, mit lehet tenni megvédésükre?

Megmenthető még a havazás és ónos eső miatt földre hajló tuja?

2023. december 10. 04:36

Tujafám a havazás és ónos eső után elfeküdt, törzse teljesen lehajolt a földre. Megmenthető, lesz még fa belőle?

Pajzstetű lehet a tuján és a borókán?

2021. február 18. 10:08

Boróka bokraimon, néhány helyen, a leveleken sok, igen apró fehér foltot látok, mintha lespriccelték volna fehér festékkel. Korábban nem tűnt fel. Közelebbről megnéztem, kicsit kiemelkedők. Mik lehetnek, mit tehetek vele?

A nagy sövénydilemma: miből érdemes sövényt nevelni?

2023. október 16. 05:40

A kertészcsoportok gyakori kérdése, hogy miből legyen szépen záródó sövény, és borostyán legyen-e vagy micsoda?