Milyen növényeket neveljek magvetéssel és miket palántaneveléssel?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A szabadföldbe vetés idejét a növény meleg (hő) igénye és a tényleges időjárás, elsősorban a talaj hőmérséklete határozza meg. Mivel a magok fejlődésének kezdete a talajban történik, annak hőmérséklete, nedvesség tartalma a meghatározó. A téli lehűlést követő felmelegedés ideje változó, több hetes eltérést is mutathatnak az egyes évek adatai, a naptárhoz kötött ajánlott vetési idő nem mindig pontos.
- A hidegtűrő zöldségfélék magjainak csírázása minimális 5-10 °C –on állandósult talajhőmérséklet mellett indul meg. Ez a hőmérséklet márciusra jellemző. Elsők között vetik a zöldborsó, petrezselyem, retek, saláták, sárgarépa, sóska, és hagyma félék magjait.
- Fagymentes, minimális 10 °C fok körüli talaj- és levegő hőmérsékletnél – április második felében – vethetők a kabakos zöldségfélék: uborka, tökfélék, patisszon, cukkini, dinnyék valamint a csemegekukorica magjai.
- Április végétől és májusban, a 15-20 °C közötti hőmérséklet már lehetővé teszi a babok vetését és a fagyosszentek elmúltával kiültethetők a paradicsom, paprika, tojásgyümölcs palántái is.
Az elsietett vetés után gyakran hiányos kelés léphet fel. Az éjszakai lehűlések, fagyok nyomán a talaj is lehűl, a magok csírázása a talajban lassul, leáll, csíranövények legyengülnek, és a talajban élő kórokozók megtámadják azokat. Ilyen körülmények között lép fel a palántadőlés betegség. Hiányos lesz a kelés. A túl korai, elsietett vetésnél a tavaszi éjszakai fagyok a már kihajtott növények leveleit is károsíthatják.
Házi kertekben az épületek védő hatása következtében, fedett teraszokon a hőmérséklet gyakran meghaladja a szabadföldi értékeket, ilyen helyeken hamarabb megkezdhető a vetés. Érdemes talajhőmérővel ellenőrizni a magvetésre előkészített talaj hőmérsékletét.
A lendületes kelést és csíranövények gyors fejlődését segíthetjük a növények fátyolfóliás takarásával. A fátyolfólia átengedi a levegőt, a vizet (esőt), alatta 2-4 fokkal magasabb a hőmérséklet, mint a takaratlan területen. A védő hatása 2-3 rétegű fóliával tovább fokozható.
Sok éves tapasztalat, hogy nem érdemes a vetést siettetni. A pár nappal később vetett magok kelése – már kedvezőbb körülmények között – lendületes, gyors és behozza a pár napos késést.
Minden zöldségféle magját lehet palántaneveléssel is termeszteni házi kerti viszonyok között – a hagyományosan palántaneveléssel termesztett fajokon kívül is -, ez a gyakorlat terjedőben van. Előnye, hogy palánta nevelése a növény számára megfelelő körülmények között történhet, így a kelése hiánytalan. Erőteljesen növő, egészséges növényeket tudunk kiültetni, és azok korábban fejlődnek szedésre éretté. Ezzel a módszerrel fokozhatjuk a koraiságukat. Palántaneveléshez 4-8 hetet lehet tervezni zöldség félétől és a nevelési körülményektől függően. A várható kiültetési időtől vissza számolva ennyi idővel korábban indítható a beltéri magvetés, palántanevelés sok gondosságot igénylő munkája.