Mire ügyeljünk a szobanövények átültetésénél?

Agrofórum Online

Mire ügyeljek a szobanövények átültetésénél, milyen „szabályokat” hasznos betartani? Számos új növényem van, ezek tavaszi átültetését tervezem.

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A cserepes, konténeres növények átültetését az indokolja, hogy a gyökerek tömege kitölti a cserép belsejét, feléli a talajt benne. Ezt követi a növény stabilitásának romlása, gyakran felbillen a növény, elhúzza a lombja.

A növények átültetése előtt ismerje meg növényei talaj- és tápanyagigényét, ugyanis eltérőek a virágok, különböző talajokban érzik jól magukat. A növények az életükhöz szükséges vizet és abban oldott tápanyagot a talajból szívják fel, azokat a talajnak kell biztosítani számukra. A gyökérzet egészséges működéséhez levegőre van szüksége, a talaj emiatt legyen laza, ami az átlevegőzését biztosítja.

A növények talajokkal szembeni igénye sokféle. A talaj fontos tulajdonsága a pH értéke, azaz kémhatása. Legtöbb növény a közömbös kémhatású talajt kedveli, ezek a B típusú földek, de bizonyos fajok csak savanyú talajokban (A típusú talaj) maradnak egészségesek, attól eltérő talajban leromlanak, kipusztulnak. Előfordulhat, hogy több típusú talajt lesz szükséges beszereznie az átültetéshez, ez is a munka előkészítésének, megtervezésének része.

Ismerünk speciális összetételű, igen laza, vizet gyorsan átengedő talajt kívánó növényeket, számukra a kaktusz földkeverék a megfelelő. A pozsgás növények tartoznak ebbe a csoportba.

Amikor kicsi a cserép
Amikor kicsi a cserép

A virágok speciális, de kedvelt csoportját alkotják az orchideák, azokat nem a hagyományos talajba, hanem speciális talajpótló orchidea termesztőközegbe ültetik, mely laza szerkezetű, fakéreg és műanyagforgács keveréke. Feladata a gyökerek megtámasztása és levegőztetése. Tápanyagot nem kevernek hozzá, azt tápoldat formájában adagolják.

Átültetés előtt fel kell mérni, hogy a meglévő cserép mérete elegendő-e a növény megnövekedett gyökérzetéhez és lombjához. Kertészeti gyakorlatban a korábbinál 1-2 cm-rel nagyobb átmérőjű cserepet ajánlanak átültetéshez.

Vita tárgyát képezi a virágcserép anyaga: műanyag vagy égetett cserép legyen. A műanyag nem szellőzik, viszont takarékoskodik a vízzel, könnyű, kis súlyú, nagy méretű növényeknél ez határozott előnyt jelent. Az égetett cserép anyaga porózus, levegőzik, a vizet felszívja, tartalékolja, benne a gyökérzet nem melegszik fel a folytonos párologtatás miatt, abban a növények jobban érzik magukat. Viszont nehéz, és egy idő után anyaga foltossá válik, kevésbé esztétikus, ami lakásban fontos szempont.

Az átültetést, azaz talajcserét 1-2 évente ajánlják a szakemberek, de változtatható, nem kőbe vésett szabályról van szó. Ha hamarabb feléli a virág a talaját, és nem korlátozza a növény mozgathatóságát a nagyobb, nehezebb cserép, nyugodtan korábban is átültethető.

Ültetéskor indokolt lehet a metszés
Ültetéskor indokolt lehet a metszés

Az átültetés szükségességét jelzi, ha hamar kiszárad a cserép, ilyenkor könnyűvé válik, a sok gyökér már nem fér el a cserépben, alul a nyílásokon kinőnek a gyökérvégek, és a cserép földjének felszíne száraz állapotában kiszürkül, levelek növekedése lassul, leáll.

Tavasszal, február végén márciusban, a téli nyugalmi időszak végén célszerű átültetni a szobai virágokat. Virágzó növényeket nem ajánlott megbolygatni, esetükben a virágzás befejezését követően időzítsük az átültetést!

Van az átültetésnek egy sajátos esete, aminek fontosságára fel szeretném hívni a figyelmet. Kereskedelmi forgalomban kapható növényeknél tapasztalható, hogy gyakorta csak tőzegbe és hevenyészett módon beültetett növényeket forgalmaznak. A tőzeg nem termesztőközeg, hanem gyökereztető anyag, tartós növénynevelésre nem alkalmas. Az ilyen virágot hazavitel után rövid időn belül érdemes – a neki megfelelő virágföldbe – átültetni, hogy hosszú életű legyen.

Az átültetésnél fontos munkafolyamat a gyökérzet megvizsgálása. Beteg, nedvesen rohadt, elhalt gyökérvégeket el kell távolítani, és csak egészségesnek látszó gyökérzettel érdemes elültetni a növényt. Amennyiben viszonylag nagyobb tömegű gyökeret kellett levágni, a virág zöld részét is javasolt visszametszeni, csökkenteni, egészséges arányt kialakítva a gyökér és a lomb között.

Miért sárgul a jukka a szobában?

2022. november 14. 05:37

A jukka esetében kevesen tudják, hogy a Yucca elephantipes és Y. aloifolia is téli pihenőre vágyik. Ilyenkor teleltetni 5-10 Celsius-fok között kellene fényes helyen.

Mérgező szobanövények, melyeket ne tegyünk gyerekek közelébe

2022. augusztus 14. 09:39

Diffenbachia talán az egyik legismertebb mérgező szobai növény, szobanövény témában olyan, mint kerti vonalon a tiszafa.

3 tünet, amikor fáznak a szobanövények

2022. január 21. 11:15

A téli időszakban egy gyakori kérdés rendre előkerül, mely elsősorban a növények megfázásával és helytelen tartásával függ össze. Sokan betegségnek nézik, hol tápanyaghiánynak, mégis az a legáltalánosabb, amikor a megfázás jeleit mutatja egy növény és ez a kiinduló pont is a többi tünetet illetően.

Amit a fekete hunyor neveléséről tudni kell

2022. október 18. 06:24

Télen virágzó növényeket nem könnyű találni, pláne olyan helyekre, ahol gyakoriak a fagyok, de a legtöbb kertészeti áruházban és online kertészetben kapható fekete hunyor (Helleborus niger), az ilyen időszakra is jó választás lehet.