Mi okozhatja a babérmeggy levelén a képen látható tüneteket? A levelek barnulása és sárgulása a növény alsóbb levelein tapasztalható, sajnos a tünetek által a növény kopaszodása is megindult. Ültessem át nagyobb cserépbe? Hogyan orvosolhatnám ezt?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A babérmeggy levelein súlyos tápanyaghiány-tünetek láthatók. Elsősorban a levélszél barnulása árulkodik a növény káliumhiányáról. A káliumhiány első körben a levél szélének sárgulását okozza, mely egészen a főér vonaláig is elhúzódhat, idővel pedig meg is barnul. A barnulás mellett a levélszél besodródása, majd pedig elhalása is bekövetkezik, nem ritka az sem, hogy ezek a részek fokozatosan ki is töredeznek. A tünetek lassanként, az egyre fiatalabb növényrészeken is megjelenhetnek, így egyre nagyobb mértékű felkopaszodást okozva az elhalt levelek lehullása által. Súlyos esetben, a virágokat képező növényeknél a virágok torzulása egyaránt a tünetek között sorolható fel.
A levél sárgulásából, mely szintén az alsóbb leveleket érinti, nitrogénhiány fennállására is következtethetünk. A nitrogénhiány, ha más elem hiányában a növény nem szenved, az egész levéllemezre kiterjedő, egyöntetű sárgulásban mutatkozik meg. A nitrogén hiánya idővel azonban nemcsak a levelek színelváltozásában, hanem hosszabb távon a növények növekedésének visszamaradásában, lassulásában is megmutatkozhat. A nitrogénhiány esetén továbbá a gyökérzet is gyengén fejlődik, sok elágazás nélküli gyökérrész képződik. A lecsökkent gyökértömeg a többi tápelem felvételét sem tudja biztosítani kellő mértékben.


A növényen kialakult hiánytünetek orvoslására, tápanyag-adagolásra mindenképp szükség van ahhoz, hogy a növény újra egészséges legyen. Érdemes lenne tehát káliumot tartalmazó trágyát, pl. kálium-szulfátot a növénynek adni, de a komplex tápelemtartalmú trágyák is jó megoldásnak tekinthetők, hiszen több tápelem hiányáról is árulkodnak a tünetetek. Hosszabb távon a növény tápanyag-hiánybetegsége csak a közegbe kevert, lassan oldódó mű- vagy szerves trágyával kerülhető el.
A növekedési időszakban, főként az intenzív öntözés folyamán ajánlatos tápoldat formájában is pótolni a tápanyagokat, hiszen a rendszeres öntözések alkalmával jelentős kimosódásukkal kell számolnunk. Az sem kizárt, hogy a babérmeggy gyökérnövekedése az évek folyamán jelentőssé vált, így a rendelkezésére álló talajt, közeget is felhasználta, így ennek a problémának a megoldása – nagyobb edénybe történő ültetése, friss talaj biztosítása – ugyancsak segítségünkre lehet a hiánytünetek megszüntetésében.
Kiemelt kép: Pixabay