Gyümölcsfáknak a törzsét le lehet kenni fehér diszperzit festékkel? Hígított oltott mésszel kentem le tavaly, de hamar lepergett, amikor nedvesség érte. Mikor érdemes befesteni és mivel?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A lombhullató fák téli törzsmeszelése régi hagyomány, gyakorlat. Gyümölcsfáknál a csonthájas fajoknál, elsősorban kajszi és őszibarack fáknál elterjedt A fehér színre festést a téli napsütés okozta egyenetlen, túlzott felmelegedésének megelőzése céljából végzik. Derűs, felhőmentes téli napokon a napnak kitett déli, délkeleti oldalon a fa erősen felmelegszik, hatására a fa mélynyugalmi állapotából kimozdul.
Nem történik meg ez a jelenség a fa szemközti, északi, árnyékban lévő oldalán. A napsütéses nappalt követő fagyos éjszakákon pedig a kemény lehűlés pont ellentétes hatást fejt ki, nyugalmi állapotban tartást erősíti. Az ellentétes irányú hatások, a nappali és éjszakai nagymértékű hőingadozások indítják el és okozzák a fatörzsek különböző méretű, hosszirányú repedését, az úgynevezett fagylécek kialakulását. A repedések emiatt fejlődnek ki a törzsek déli oldalán. Ezt a káros folyamatot előzi meg a fehér színű meszelés: köztudott, hogy a fehér színű felszín fény- és hő-visszaverő hatású.
A meszeléshez porított mész 5-8 %-os oldata alkalmas. Az oltott mész lúgos hatású, a töménysége határozza meg a lúgosság erősségét. Az ajánlott töménységben mellékhatásként a fakéreg fertőtlenítését is elvégzi, a kéregre tapadt áttelelő kórokozókat és rovarokat is gyéríti, amennyiben a kéregrepedésekbe is bekerül, és befedi azt. Bár a lombhullató fák télen nyugalomban vannak, a fák kérgének levegőzését, télen sem szabad akadályozni. A mészrétegen a levegő áthatol, a fák anyagcseréjét, életfolyamatait nem akadályozza.
A meszelést lombhullás után, az őszi lemosó permetezést követően ajánlott elvégezni fagymentes, enyhe és száraz időben, hogy a mészrétegnek legyen ideje rászáradni a felületre. A mészoldat sűrűsége meghatározó, a túl sűrű oldat a fáról hamarabb szokott leperegni, mint a hígabb, amiből száradás után újabb réteget érdemes felvinni. A tapadást segíti a mészoldathoz adott agyag (kaolin is megfelelő). A mészréteget ecseteléssel, cirokseprűvel, súrolókefével vagy permetező géppel is fel lehet juttatni a törzsre. A talajra folyó mészoldat lúgos hatása miatt – nagyobb mennyiségben – káros a talajban élő szervezetekre, ezért a törzs körül, kezelés előtt érdemes a talaj felszínét fóliával letakarni.
Facsemetéknél, 2 évesnél fiatalabb fáknál a mészoldat a fakérget károsíthatja, ezért a meszelésük nem ajánlott. Helyette a fatörzset pamut anyagból készült textil csíkkal, például jutaszalaggal ajánlott körbe tekerni fagyvédelmi céllal. A textil réteg a vegetációs időszakban is a fán maradhat, mert a fatörzs nyári napégés elleni védelmét is biztosítja.
Közösségi oldalakon egyre több helyen olvasható a diszperzit típusú fehér falfestékek ajánlása fatörzs-kezelési célra. A diszperziós festékek összetétele különböző, műanyag, szintetikus alkotóelemet is tartalmaznak. Megtapadásuk általában erős, de összefüggő bevonatuk akadályozza a fakéreg akadálytalan levegőzését, azon keresztüli légáramlást. Minden kémiai anyag, amivel a növény, a fa közvetlen kapcsolatba kerül, felszívódik a növénybe, beépül annak anyagcseréjébe, és azon keresztül a levelekbe majd a termésbe is. Diszperzit típusú festékek törzsfestési alkalmazása ezért gyümölcsfáknál semmiképpen nem ajánlott. Kaphatók vödrös kiszerelésben mészfestékek, melyek alapanyaga mészoldat, viszont mindegyik tartalmaz különböző szintetikus, diszperzit típusú adalékanyagokat is. Ezek sem fatörzsre való festékek!