Paprika palántáimon apró zöld színű kiemelkedő hólyagszerű foltok nőttek a levelek alsó oldalán. Mik lehetnek azok, felhasználhatók lesznek kiültetésre a palántáim?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Palántanevelés alatt – fólia- vagy üvegházi nevelésnél – nem ritka a jelzett tünet, mely az ödéma (oedema) nevű fiziológiás betegségre utal. A jelenség elnevezése nem egységes, hivatkoznak rá kinövésként, duzzadt növényi intumescencia néven is, de abban egységes a szakemberek véleménye, folyadékkal teli duzzanatokról, szövetburjánzásról van szó. Az érintett szövetrészben a sejtek kórosan megnagyobbodnak.

Nem teljesen tisztázottak a kiváltó okok, illetve közel 20 féle abiotikus és biotikus tényező szerepét feltételezik létrejöttükben. A növények vízellátásával kapcsolatban vannak: télen, kora tavasszal, nem szabadban nevelt növényeknél a talajban több a víz a gyökerek számára, mint amit a növény lombja el tudna párologtatni, a túlzott víznyomás váltja ki az ödéma „kiütéseket”.

Ebben az időszakban a fényviszonyok nem megfelelőek, általában gyenge a fényerősség, még rövidek a nappalok (rövid a világos időszak tartama). A növények kevés és nem megfelelő összetételű fényt kapnak, az üvegen keresztül kapott fénysugárból hiányzik vagy alacsony az ultraibolya (UV) fénytartomány. A LED fényt adó növénynevelő lámpák UV fénykibocsátása is alacsony, használatuk segíti az ödémák fejlődését. A növények túlzott párás körülmények közötti tartása szintén hozzájárul kialakulásukhoz, mivel hátráltatja a növények párologtatását. A nem harmonikus tápanyag adagolás, a fokozott N juttatás, a növény szöveteit lazává teszi, ami az ödémásodás folyamatának kedvez.

Számos növényen gyakoriak az ödéma tünetei: paprika, paradicsom palántanevelése és hajtatása során fellép, kiterjedten előfordul. Paprika levelein apró zöld színű „kiütések”, pörsenések nőnek. Paradicsomnál nagyobbak, erősebbek a daganatszerű kinövések, melyek a levélereken, levélnyélen és a száron is megjelennek. Batáta (édesburgonya), káposztafélék, futó muskátli, begóniák, törpebors, majomkenyérfa (pozsgafa) levelein észlelhetők az elváltozások, egyes növényeknél barna színű, kiemelkedő parás elhalások formájában lép fel. Súlyos esetben a növényt legyengítik. Az ödéma okozta foltok nem gyógyulnak meg, a leveleken maradnak, a dísznövények díszítő értékét és eladhatóságát rontják.
Fiziológiás rendellenesség a kiváltó oka, védekezést ellene a nevelési, termesztési körülmények növény igényeihez igazításával lehet elérni. Növényvédelmi kezelésre nincs szükség. Ajánlások: kerülni a túlöntözést, azt a mindenkori hőmérséklethez és a fényviszonyokhoz igazítani, kellő fényt biztosítani a növények szellőzésével, levegő átjárhatóságával együtt, kerülni a túltáplálást, különösen az egyoldalú tápanyag adagolást. A laza szövetek, sejtfalak szilárdsága kiegészítő kalcium adagolással javítható.