Csodafáink is befejezték idei életüket. Ki kellett szedni a talajból őket. Sok magot hoztak, viszont számos magtok szürke színű penészes volt kívül és belül is. Felhasználhatók ezek jövőre vetőmagként, életképesek lesznek?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A csodafa (Ricinus communis) igen dekoratív, piros színre beszínesedő, osztott levelű növény. A magyar elnevezése félrevezető, hiszen egyéves dísznövényként él hazánkban, nem fás növény, tehát nem fa, bár szinte fa magasságúra is megnő, gyakoriak nyár végére a 2 méteres magasságot is elérő egyedei. A világ minden táján nevelik, magjából nyerik ki a főleg gyógyászati célra hasznosított ricinusolajat.
A magról kelt ricinusnövények melegigényesek, palántáról érdemes indítani nevelésüket, hogy a hazai klíma mellett kapjanak elég hőt magjaik kifejlődéséhez. Kiültetését a 20 °C-os hőmérséklet állandósulásakor javasolt megtenni. Terebélyes és magas lombot fejleszt, a kertben kifejezetten napos, meleg helyet érdemes számára keresni. Bírja a szárazságot is, de meghálálja a tápanyagdús és nedves talajt. Termései csoportban fejlődnek, virágai és termésfüzérei is vörös színűek, terméstokjai tüskések, három részre osztottak, megérve toktermései önmaguktól felnyílnak, megérett cirmos színű magjai kihullanak.
Gyakran előfordul, hogy nem képes kifejleszteni, beérlelni a magjait a ricinus, ilyenkor az éretlen magokat, ha nedves körülmények érik, megtámadhatja a szürkepenész gomba (Botrytis cinerea). Esős periódusban, nyári meleg megszűnésekor számíthatunk a szürkepenész fertőzésére. Páradús körülmények között a magtokon is kifejlődik a szürke színű penészbevonat, de a magtokon belül a maghéj felszínét is bevonhatja a jellegzetes szürke réteg. A fejletlen, még nem beérett, magas nedvességtartalmú magokat támadja meg a gomba. A magfüzérek alján elhelyezkedő, idős, legkorábbi magok általában még egészségesen beérnek, míg a fiatalabb, későbbi virágból fejlődő magokat támadja meg a gomba.
A kár elhárítására ajánlott módszerek:
- Amennyiben magfogás a cél, a termésfürtök éretlen, fiatal terméseit érdemes eltávolítani az első éjszakai fagypont közeli lehűlések után, és csupán a kifejlett terméseket meghagyni a növényen.
- Őszi időben csupán indokolt esetben javasolható a ricinusnövény öntözése, tekintettel arra, hogy a vízszegény talaj segíti a magok érési folyamatát.
- A fertőzött, szürkepenésszel bevont növényi részeket – észlelve azokat -, mielőbb levágással el kell távolítani a növényről, ezzel is csökkentve a gomba fertőzési forrását.
- Az első éjszakai fagyok után a terméseket célszerű levenni a növényről, átválogatás után az érett, kifejlett magtokokat meleg, szobahőmérsékletű, szellős helyen elhelyezni, forgatni, hogy a magok gyors kiszáradása biztosítva legyen.
- Penészes magtokokban fejlődött magokat ne használja fel szaporításra, akkor sem, ha egészségeseknek tűnnek, a gomba apró, szabad szemmel nem látható spórái annak felületén vagy a maghéj alatt is meghúzódhatnak, amik a csírázó növényeket korai stádiumban megfertőzik! Ezekből egészséges növények nem fejlődnek.
Bizonyára tudja, de felhívom figyelmét, hogy a ricinus magja mérgező fehérjét és alkaloidát tartalmaz, gyerekek kezébe ne kerüljön, már 1-2 db mag elfogyasztása mérgezést okoz!
Kiemelt kép: Pixabay