Sárgulnak a tujáim! Mit kellene tennem?

Agrofórum Online

Pár hete vettem észre, hogy a tujáim sárgulnak. Mitől van ez? Mit kellene tennem?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A tuják pikkelyleveleinek sárgulását több tényező is okozhatja, kép hiányában annak sajnos pontos meghatározásával nem tudok szolgálni, a kiváltó okok felsorolásával tudok segítségül lenni. Fontos lenne tudni ugyanis azt, hogy a sárgulás alulról, esetleg fentről indult a növényen, illetve, hogy a hajtásainak tövi részén, vagy végén látható a sárgulás.

A jelenség lehet akár a természetes folyamat része is, hiszen, ha a sárgulás a törzstől indul el, a belső levelek idősödése, de akár azok fényhiányban történő elhalása is lehet a probléma okozója. Ehhez hasonlóan a vízhiány okozta tünetek csakugyan a lombozat belső részén nyilvánulnak meg leghamarabb, melyben az alsó ágak levelei érintettek legelőször. Tartósan fennálló vízhiány hatására a tünetek folyamatosan a felsőbb ágakra is kiterjednek idővel.

A tujáknak, örökzöldek lévén ugyanis a téli időszakban is szükségük van megfelelő mennyiségű vízre, csapadék hiányában a vízpótló öntözésre. A nem megfelelő vízmennyiség gyakran párosul tápanyag-hiánytünetekkel is, hiszen még ha a növény számára rendelkezésre is áll elegendő mennyiségű tápanyag, azt nem tudja felvenni, így hasznosítani sem. Sárgulás formájában számos tápanyag-hiánytünet is megmutatkozhat, melyek azonosításában csakugyan kiemelt szerepet kap a beteg levelek elhelyezkedésének ismerete.

A pikkelylevelek sárgulásos elváltozását okozhatja kórokozó eredetű fertőzés is, mely lehet akár didimaszcellás betegség, kabatinás hajtás- és ágpusztulás, de a pesztalóciopsziszos hajtás- és ágpusztulás egyaránt. A tünetek a hajtásvégi fiatal levelek sárgulása után barnulás formájában mutatkoznak meg, majd a betegség fokozatosan halad a hajtások csúcsi részéről a tövi rész felé, mely így akár azok pusztulását is okozhatja idővel.

A tuja egészségének megőrzése szempontjából az a legfontosabb, hogy a növényünket tartsuk megfelelő kondícióban, erőnlétben, hiszen csak úgy tudjuk a kártevőktől, betegségektől óvni növényeinket! Azt javaslom tehát, első körben öntözéssel, tápanyag-kijuttatással próbálja meg a sárgulást megállítani, esetleges barnulást, száradást követően a hajtásvégeket célszerű levágni, mellyel a gombás betegségek terjedését lehet mérsékelni.

Kiemelt kép: Pixabay

Mitől barnul belülről a tuja?

2021. október 29. 06:37

Mitől barnul belülről a tuja? Gombás betegség okozza a problémát?

Illatanyag csalogathatja a végzetébe a tuják veszélyes kártevőjét

2024. május 9. 13:10

Vegyszer nélkül, csalogató hatású illatanyagokkal veszik fel a küzdelmet magyar kutatók a tujákat pusztító kártevővel, a borókaszúval szemben.

Miből legyen sövény? IV. rész – a nyugati tuja

2020. szeptember 28. 11:35

Miért szerettük évtizedeken keresztül töretlen lelkesedéssel a különböző nyugati tujafajtákat? Miért váltak be jól sövénynek? Mi az oka, hogy egyre inkább kiszorul a kertekből a 2010-es évek óta?

Mitől barnult meg a tuja?

2022. április 6. 08:59

Ősszel elültetett tuja bokrom levelei barnák, ha hozzáérek, hullanak, úgy néz ki, mintha elhalt volna. Mit tudok tenni?