Vannak olyan készítmények, melyek a varasodás és a lisztharmat ellen is felhasználhatók?

Agrofórum Online

Egy kérdéssel fordulok Önökhöz. Vannak olyan készítmények, melyek a varasodás és a lisztharmat ellen is felhasználhatók az almafákra?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A varasodás és a lisztharmat az almafák legjelentősebb betegségei, hiszen azok fertőzésére kisebb vagy nagyobb mértékben minden évben számítanunk kell. A megelőző beavatkozások mellett ezért az időben végzendő permetezéseket az almafa-tulajdonosok egyik évben sem hanyagolhatják el. A lisztharmatos tünetek már a fakadást követően jól láthatók, a fertőzött fiatal hajtások, illetve a virágok is teljes egészükben fehéres bevonatúak. A későbbi időszakban a lisztszerű bevonat kezdetben foltokban, majd akár jelentősebben is elterjedhet a leveleken, termések felületén egyaránt.

A varasodás kórokozójának spórái is igen korán képesek fertőzni, akár már a levelek fakadásakor. A kezdeti tünetek nem feltűnőek még, hiszen a betegség nyomán halványzöld kerek foltok alakulnak ki a leveleken, de később már a levél színe felé kidomborodásuk is megfigyelhető. Idővel a foltokon bársonyos gyep jelenik meg, ezalatt a levél elhal, és szürkésbarna színű folt alakul ki a levélen. Súlyos esetben a levelek korai hullása következik be, valamint a termések foltosodása is gyakori tünetnek tekinthető.

A varasodás fertőzésének kedvez az esős időjárás, míg a lisztharmat szempontjából a párás levegő segíti elő legjobban a terjedést. A szellős korona kialakításával, szakszerű metszéssel, a lemosó kezelések elvégzésével, az ősszel lehulló levelek összegyűjtésével mérsékelhető a betegségek kialakulása. A kezdeti időszakban, megelőző jelleggel, réz hatóanyaggal a varasodás, míg a kén felhasználásával a lisztharmat ellen tudunk védekezni.

A hajtásnövekedés időszakában, nagyobb fertőzési nyomásnál, illetve a megjelent tünetek továbbterjedésének megállítására felszívódó készítmények használata ajánlott. A készítmények közül, házikertekben több, III. kategóriás készítmény közül is választhatunk, melyek egyszerre lisztharmat és varasodás ellen is hatékonyak, mint pl. a Difeno 25 EC, Alfa Solo, Switch, Fontelis 20 SC. Érdemes a permetezések során a szerek hatóanyagait is figyelembe venni, a rezisztencia kialakulásának megelőzése érdekében a készítményeket ez alapján váltva alkalmazni!

Kiemelt kép: Pixabay

Hamarosan várható a levéltetvek, atkák, vértetvek, körtelevélbolhák megjelenése

2020. március 18. 14:09

A még nem virágzó ültetvényekben, házi kertekben még van lehetőség a tavaszi lemosó permetezések pótlására. Hamarosan várható az áttelelő levéltetvek, az atkák, vértetvek, körtelevélbolhák megjelenése, ellenük még az olajos-kénes lemosás hatékony megoldás.

A varasodás elleni sikeres védekezés elemei

2023. március 22. 11:38

Az almának nincs még egy olyan kórokozója vagy kártevője, ami hasonló intenzitású védekezést kívánna, mint a ventúriás varasodás (Venturia inaequalis). A betegség elleni védekezés a növényvédelem gerincét képezi, annak éves költségéből 40-50%-ot tesz ki. A jól átgondolt, megtervezett védekezési program tehát kulcskérdés.

Megnőtt a tűzelhalás és a varasodás fertőzésének veszélye almástermésűeknél

2019. május 14. 04:36

Az időjárási körülmények miatt a tűzelhalás és a varasodás veszélye is megnőtt az almásokban és körtésekben. Továbbra is szükségesek az almafa lisztharmat elleni kezelések.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: az érzékeny almafajtákon egyre gyakoribb a kalciumhiány okozta gyümölcsfoltosság

2023. szeptember 12. 14:10

Csonthéjas gyümölcsű ültetvényekben minimális mértékűre csökkent a keleti gyümölcsmoly repülése, termés- és hajtáskárt nem látni a fákon.