Kertemben sok féle növényen megjelent a lisztharmat. Nem szeretnék hagyományos növényvédő szert használni ellenük. Tudnak ajánlani lisztharmat elleni készítményt, amit biotermesztésben is lehet használni?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Érdeklődő!
Van választék, lehet, hogy nem találta meg eddig.
A klasszikus, régóta használt elemi kén tartalmú növényvédő szerek, mind hatnak a lisztharmatok ellen. Különböző néven vannak forgalomban, hatásuk azonos. Mivel több, mint 10 készítmény kapható, felsorolásuktól eltekintek. A kén tartalmú szerek magas, 25 C-nál magasabb hőmérsékletnél perzselhetik a növényzet levelét, ezt figyelembe kell venni kijuttatásuknál. Kontakt hatásúak, megelőző, fertőzés előtti védelemre alkalmasak, védelmet csak egyenletes bevonat esetén nyújtanak. Előnyük, hogy élelmezésügyi várakozási idejük 0 nap.
Növényvédelmi célra használható, nem engedélyköteles anyagok közé tartozik a háztartásokban élelmezési célra is használt nátrium-hidrogén karbonát hatóanyagú szódabikarbóna, mely lisztharmatölő hatása mellett mohairtó hatással is rendelkezik. Felhasználható zöldségféléknél, bogyós gyümölcsűeknél, almánál és szőlőnél 0,1-0,5 %-os koncentrációban, azaz 1-5 gr / liter vízben történő feloldással. A kontakt hatását szintén megelőzőleg kijuttatva éri el, 8-10 napos gyakorisággal ajánlják permetezését. A megvédendő levelek mindkét oldalára egyenletesen kell kijuttatni a szert.
Idén kapott engedélyt hazánkban a kálium-hidrogén karbonát hatóanyagú VitiSan SP nevű készítmény. Kontakt hatással rendelkezik, évente legfeljebb 6 alkalommal alkalmazható egy adott kultúrában. Engedély okirata szerint házi kerti dózisa: szőlő és alma esetén 50-100g/10 l víz/100m2, míg egyéb kultúrákban 30-50g/10 l víz/100m2-re kijuttatva. Almánál a lisztharmat betegség mellett a ventúriás varasodás ellen is használható. Bogyós gyümölcsűeknél, kabakosoknál és dísznövényeknél is megelőzésképpen ajánlott a permetezés, de legkésőbb az első lisztharmatos foltok megjelenésekor. Kezelések között 5-7 napos időszakot javasolnak tartani. Réz tartalmú szerekkel együtt ne alkalmazzuk. Hatását fokozza a Wetcit nevű tapadásfokozó. Lisztharmat mellett a botrítiszes szürkepenész ellen is hat (bogyósok). Permetezés után a kezelt termés, levélzet 1 napos élelmezésügyi várakozás után fogyasztható. A készítményből felszívódó káliumot, mint makro elemet, a kezelt növény hasznosítja, kedvező hatást gyakorol a képződő termések minőségére, és egyben növeli a növények betegség ellenálló képességét is.
Mindhárom felsorolt gombaölő szer ökológiai termesztésnél is ajánlott.