A Nemzeti Biodiverzitás és Génmegőrzési Központ Tápiószelén az egyetlen olyan intézet hazánkban, amely mind a négy génbanki feladatnak eleget tesz. Ezek a gyűjtés, a felszaporítás, vagy felújító vetések, a dokumentáció, valamint a közreadás, vagyis a lakossági felhasználás támogatása, melyet 2013 óta kampányszerűen művelnek.
A megőrzés többféle formában működhet. A hetvenes években alakult ki az a megőrzési módszer, amelyet, korszerűbb formában, a mai napig végez a Nemzeti Biodiverzitás- és Génmegőrzési Központ: ez pedig a hűtött magtárolás, és a különböző merisztémakultúrák fenntartása. A magok csírázó képességét hűtés útján védik, és a hűtött tárolás előtt kíméletes szárításon megy keresztül az alapanyag a nedvességtartalom csökkentése céljából.
Az intézet mozaikos jelleggel, 300 h-on terül el: a belső parkrészek, botanikus kert, arborétum, erdő, rét, kaszáló és nádas, valamint legelő és tó, végül szántóterületek fokozzák a sokféleséget. Részben gazdálkodnak, másrészt génbanki felszaporításokat, felújító vetéseket, kísérleteket, kutatásokat végeznek. Lakossági oldalról is hozzá lehet járulni a Központ működéséhez.