A talajtakarás előnyei szőlőben
A szőlőültetvényekben jelenleg is általános az intenzív talajbolygatás, főleg ami a szőlő sorközeit érinti. Ezzel szemben megoldást jelentő alternatíva lehet a növénytakarásos kezelés. A sorközvetés folytán azonban a talajt átszövő gyökérzet vízkonkurenciaként jelenhet meg a szőlő számára, és azokban az esetekben, amikor ez kerülendő, például telepítés esetén, megoldást jelenthet a szalmatakarás.
A sötétbarna, humuszban gazdagabb talaj felmelegedésre, ezáltal a párologtatásra való hajlama sokkal kifejezettebb, így jelentős mennyiségű vizet veszíthet, így szalmatakarással csökkenthetjük a vízveszteség mértékét.
A kellően vastag, elhalt növényi maradványnak, jelen esetben szalmatakarásnak köszönhetően a gyomok csírázásához szükséges fényviszonyok sem alakulnak ki, és így nem szükséges a kapálás sem. Hogyha intenzív kapálás, és szervesanyag-beforgatás zajlik egy talaj esetében, a szervesanyagot lebontó korhadéklakó szervezetek felszaporodnak a mikrobiális közösségen belül.
Multiva: nemcsak a gépek színe változott
A finn Multiva először a németországi Agritechnica kiállításon mutatta be az újraszínezett gépeit. Azonban nemcsak a színek változtak, új gépek is a gazdák szolgálatába álltak.
Távvezérelt traktor, almaszedő platform, jégháló és permetezőgép - Innovációkavalkád almatermelőknek
2022. szeptember 14. 09:12
Üres fülkével haladó távvezérelt traktor... Manez Y Lozano ültetvénypermetező... a szélsőséges időjárási viszonyokat enyhítő Valente jéghálórendszer... és a lengyel Krolik talajérintkezés nélküli almabetakarítási technológiája... Ezek voltak a fő témák és szakmai látványosságok a KITE Zrt. immár hagyományos, UPL Hungary Kft.-vel közösen megszervezett alma bemutatóján, amire ezúttal új helyszínen, Pátyodon, Szabó József 30 hektáros, szuperintenzív ültetvényébe várták az érdeklődőket.
Permetezőgép-vizsgáló mobil állomás - Permetezőgépek kötelező műszaki vizsgája (I. rész)
A növényvédelmi tevékenységről szóló rendelet értelmében az Európai Unió területén az árutermelésben használt növényvédelmi gépeken műszaki felülvizsgálatot kell végezni. Az időszakos vizsgálat a gép első forgalomba hozatalát követő öt éven belül egy alkalommal esedékes, ezt követően háromévente szükséges megismételni. De hogyan is kell elképzelni egy mobil bevizsgáló állomást? Az Agrofórum videósorozatának első részében ezt mutatjuk be.
A gyapottok-bagolylepke: a paradicsom réme
2024. augusztus 20. 11:20
A gyapottok-bagolylepke kártétele a soron követlező témakör a ,,Tábla szélén".
Ez a kártevő az egyik legmeghatározób rovar a paradicsom vegetációja során, és kései észlelése visszafordíthatatlan károkat okozhat az állományunkban.
Újdonság: kalászosok szemenkénti vetése a gyakorlatban
Szemenkénti vetőgép juttatta a talajba az őszi búza vetőmagot Bükön és Mosonmagyaróváron. Az új, ám például Németországban már évek óta alkalmazott technológiához speciális adagolót is fejlesztettek, amivel a kalászosokat is - a kukoricához vagy éppen a napraforgóhoz hasonlóan - szemenként lehet elvetni.