Támad a cseresznyelégy

Agrofórum Online

,,Kukacos a cseresznye" halljuk gyakran, de ki is kell javítanunk gyorsan a mondatot, hiszen a gyümölcs nyüves, lévén légy az ,,elkövető". Legújabb videónkban a cseresznye legjelentősebb kártevőjéről, a cseresznyelégyről beszélgetünk Zsigó György növényorvossal.

A cseresznyelégy (Rhagoletis cerasi) báb állapotban telel át, és amikor színeződni kezd a cseresznye, párosodás után a megtermékenyített nőstény a gyümölcs bőre alá süllyeszti petéjét. A sárga ragacslapok kihelyezésével nyomon követhetjük, mikor jelenik meg a kártevő, és mikorra időzítsük a védekezést.

A sárga ragacslapok mellé ,,feromonkoktélt” tartalmazó párnácskát is társít a gyártó, amely, a tapasztalatok szerint jobban fog, mint maga a színcsapda. A védekezés felszívódó hatóanyagú készítményekkel vezethet sikerre, de fokozottan figyelnünk kell, hogy az élelmezés-egészségügyi várakozási időt betartsuk. Meg kell saccolnunk, hogy mikor érik a cseresznye, és ennek időpontja meghatározó a legkésőbbi permetezés idejének meghatározásában.

A szakértelmet Zsigó György növényorvostól kölcsönöztük. Köszönjük az együttműködést!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bemutatkozik a FARMDOK - Adminisztrációs tehercsökkentés a mezőgazdaságban

03:31

Bemutatkozik a FARMDOK - Adminisztrációs tehercsökkentés a mezőgazdaságban

2019. február 21. 08:41

A FARMDOK egy nyilvántartásvezető- és kezelő szoftver, ami jelentősen csökkenti a termelők adminisztrációs terheit, gyakorlatilag kiváltja a régi táblatörzskönyvet. A program közvetlenül a szántóföldön teszi lehetővé a mezőgazdasági munkák adatainak rögzítését okostelefon vagy tablet segítségével. A gazdálkodó mindezzel időt takarít meg, adatrögzítési és jelentési kötelezettségei pedig jelentősen leegyszerűsödnek.

Faültetés ősszel: az ültetőgödörtől a beöntözésig

14:43

Faültetés ősszel: az ültetőgödörtől a beöntözésig

2024. november 2. 10:00

Ősszel, a fagyok beálltáig az egyik legkedvezőbb időszakot éljük a facsemeték ültetése szempontjából, bár a tavasz is járható út lehet. A növény kiválasztása után azonban nem mindegy, hogyan alakítjuk ki az ültetőgödröt, hiszen szakszerűség hiányában a begyökeresedés sikeressége is kérdésessé válik.

Heroikus küzdelemmel védik a vadászok a házi sertések állományát - FeHoVa 2020 gazdálkodó szemmel

2020. február 19. 16:46

Számos mezőgazdasági kérdést is érintett a 2020-as FeHoVa - Fegyver, Horgászat és Vadászat Nemzetközi Kiállítás, amelyek közül messze kiemelkedett az afrikai sertéspestis ügye. A Kárpát-medence vadászainak legnagyobb találkozóján Dr. Nagy István agrárminiszter például köszönetet mondott a vaddisznók gyérítésében résztvevőknek.

Az innováció állandó - Az 50 éves a KITE az AGROmashEXPO-n

2023. február 10. 19:40

Fél évszázad egy agrárvállalat életében nem kevés, főleg egy olyan gyorsan és folyamatosan változó korszakban, amit jelenleg is élünk.

Gazdakedvenc Solis, megújult Goldoni traktorok, professzionális Grillo fűnyírók Kecskeméten

04:24

Gazdakedvenc Solis, megújult Goldoni traktorok, professzionális Grillo fűnyírók Kecskeméten

2019. november 15. 05:39

Solis és Goldoni traktorok, Nobili, Sicma és BFM munkagépek, valamint a Grillo kisgépei várták az érdeklődőket október közepén Kecskeméten. Az Odisys Bt. szántóföldi bemutatóján a szárzúzóktól a talajművelő gépeken át a permetezőgépekig számos eszközt megvizsgálhattak a termelők.

Exkluzív interjú Nagy István agrárminiszterrel

2018. június 10. 19:48

Nagy István agrárminiszter az Agrofórum kérdéseire válaszolt. Témák: Mosonmagyaróvár, az alma mater - Generációváltás - Osztatlan közös földtulajdon - Öntözés - Fehérjeprogram - Jövőbe tekintés. Riporter: Bódis László - Operatőr-vágó: Gribek Dániel

Mi lehet az ukrán csatlakozás után a gabonapiaccal?

8:45

Mi lehet az ukrán csatlakozás után a gabonapiaccal?

2023. december 22. 14:10

Az idei év nem a legrosszabb eredményeket hozta gabonatermés tekintetében. Hogy mi határozza meg az árak alakulását, hová lett, vagy hová lesz az Ukrajnából származó, gyakran kérdéses minőségű termény, és ez hogyan csapódik le az európai uniós élelmiszerláncban, arról érdemes tájékoztatni a magyar fogyasztókat is. A témával kapcsolatos kérdéseket körüljárva, és vezérelve attól a szándéktól, hogy derüljön több fény a valóságra, Petőházi Tamással, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnökével készült interjú.

A talajlakó kártevők felmérése Sipos gazdával

A tavaszi hónapokban a vetések előtt fontos tisztában lenni a talajlakó kártevők jelenlétével. Kikkel állunk szemben és hogyan szemlézhető a jelenlétük a területeinken?