Ház, táj blog

A klímaváltozás és az özönnövények II.

Agrofórum Online

Mi a titka azoknak az idegenhonos fajoknak, amelyek özönnövényként képesek megbolygatni nemcsak a szántóföldi és kertészeti mezőgazdasági tevékenységet, de gondot okozhatnak a kertben és a természetes vegetáció egyensúlyában is? Miért olyan sikeres a parlagfű, a szerbtövis-fajok és a különböző kölesfajok hazai terjedése?

Amióta a klímaváltozás fogalma berobbant a köztudatba, egyre többen kezdtek foglalkozni a jelenség szerteágazó következményeivel. Nemcsak a hőmérő higanyszála, vagy a tengerszint emelkedése jelezte a változást, hanem a különböző állat- és növényfajok terjedésére, meghonosodására is figyelni kell. A felmelegedés hatására olyan szárazságtűrő növények terjedhettek el hazánkban is, amelyeket eddig a hideg telek és a bőséges, egyenletes csapadék hatására fejlődő egészséges őshonos növényállomány visszatartottak.

Az előző cikkben megismerkedtünk a kisebb termetű, de rendkívül szívós kicsiny gombvirággal, három madársóska-fajjal és a kanadai betyárkóróval. Ebben a cikkben a parlagfű, a szerbtövis-fajok és a kölesfajok tulajdonságai és terjedésük kerül ismertetésre.

Ürömlevelű parlagfű

A fészkesvirágzatúak családjába tartozó, híresen hírhedt ürömlevelű parlagfű (Ambrosia artemisiifolia) Észak-Amerikából származik, ahol ma összefüggő elterjedési területe van egészen Kanada déli részéig. A növényt a világ minden részére széthurcolták, mára mérsékelt és szubtrópusi zónákban minden földrészen elterjedt. Nyugat-európai megtelepedése a XIX. század végére tehető. Máig tartó terjedésének következtében az északi skandináv és a földközi-tengeri régió között a hegyvidéki területek kivételével mindenhol megtelepedett Európában.

Mivel a parlagfű hazánk első számú és legközismertebb gyomnövénye, nincs olyan ember, aki ne találkozott volna a nevével és magával a növénnyel is, ugyanis ez a faj az özönnövények „zászlóshajója”. Tömeges elterjedése és erősen allergén virágpora miatt vált valóságos közellenséggé. Erre és morfológiájára külön nem térnék ki, mivel ezzel a témával korábbi cikkemben foglalkoztam.

A parlagfű kiemelt jelentőségű gyom, az 5. gyomfelvételezés szerint hazánk első számú gyomnövénye

Az ürömlevelű parlagfű gazdasági szempontból is kiemelt jelentőségű: alapvetően a mezőgazdasági területek jellemző gyomfaja, de bolygatással időszakosan megjelenik különböző gyepekben, és évekig gondot jelenthet erdőfelújításokban. A parlagfű valamennyi fontosabb termesztett kultúrnövényben előfordul, legnagyobb problémát a kapás kultúrákban, elsősorban a vele azonos növénycsaládba tartozó napraforgóban jelenti.

Szerbtövis-fajok

A fészkesvirágzatúak családjában tartozó szerbtövisfajok (Xanthium spp.) terjedése szintén nagy problémát okoz a hazai kapás kultúrákban. Egyik legismertebb, hazánkban is elterjedt özönnövény a szerbtövisek közül az olasz szerbtövis (Xanthium italicum).

A szerbtövis-fajok robusztus megjelenéséhez remekül „passzolnak” a mélyreható, erős gyökerek és az érdes, egyenes, felálló, sárgászöld szárak is. Májustól találkozhatunk velük, egyre nagyobb gondot okoznak a szántóföldi növénykultúrákban, kiemelten a kukoricában, de a napraforgó-, burgonya- és cukorrépatermesztők is küzdenek vele.

Az egyik legmagasabb szerbtövis-faj, a bojtorján szerbtövis

Fontos tudni, hogy a szerbtövisek termései és csíranövényei erősen mérgezőek. Ha bekerül a takarmányba, a mérgezés tünetei néhány órán belül jelentkeznek, és súlyos esetben az állatok rövid időn belül elhullanak. Érzékenyek a sertések, a szárnyasok, a juhok, a kecskék, de különösen a lovak és a szarvasmarhák. Szerencsére házikertekben és települések környékén kevésbé gyakori, de a legeltetett állatok esetében kiemelten figyelni kell arra, hogy a területen ne forduljanak elő szerbtövis-fajok.

Kölesfajok

A szántóföldeken komoly problémát okoz a Földünk trópusi és szubtrópusi területeiről származó különböző kölesfajok (Panicum spp.) térhódítása is, amely hazánkban megközelítőleg az 1970-es években kezdődött. A már jól ismert termesztett köles (Panicum miliaceum) mellett az alábbi fajok jelentek meg hazánkban is:

  • cérnaköles (Panicum capillare),
  • gyomköles (Panicum miliaceum subsp. ruderale),
  • parti köles (Panicum riparium),
  • kései köles (Panicum dichotomiflorum).
Termesztett köles

A kölesfajok és -alfajok elkülönítése nehéz, de fontos a szántóföldi védekezés szempontjából, hiszen nem azonos ezeknek a növényeknek a biológiája. Ebből kifolyólag a sikeres védekezés időzítése is eltérő lehet, sokszor a hatékony gyomirtó szer is más. Mindez megnehezíti a védekezést, és teret ad a kölesfajok terjedésének.

A leggyakoribb közülük a termesztett köles, amely akár 2 méter magasra is megnőhet. Laza bugavirágzatában neveli szemterméseit, levelei lándzsa alakúak. Gyors elterjedését annak is köszönheti, hogy a parlagfűhöz hasonlóan nagyon sok magot képes érlelni egy növény egy év alatt. A házikertekben elvétve találkozhatunk vele, de tömeges elterjedése nem jellemző.

Mindegyik faj előfordulhat a szántóföldi nagy kultúrákban, köztük a gabonafélék tábláiban, napraforgóban és kukoricában is. Érdekesség, hogy például a nagyüzemi kukoricavetésekben nálunk is tömegesen fellépő köles alfajok valószínűleg többszöri visszamutációval a termesztett kölesből alakultak ki.

Kapcsolódó cikkek:

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Félmilliárdos leírás a BASF-nél

2019. október 1. 12:49

A BASF vezérigazgatója bejelentette, hogy 500 millió eurós egyszeri negatív tétel sújtja majd a 2019-es eredményt.

Nemzetgazdasági érdek az agrárium fejlődése

2019. május 8. 06:17

Az uniós pályázatokon forrást nyert gazdálkodók a beruházásaik zömét várhatóan az idén valósítják meg, ami további szemmel látható eredményeket mutat majd a mezőgazdaságban

A gázai konfliktus gondokat okozhat a műtrágyaellátásban

2023. október 19. 17:10

A Gáza melletti kikötőből történő szállítási korlátozások és „háborús kockázati” pótdíjak megzavarhatják a hamuzsírexportot, bár az előrejelzések szerint az árak nem fognak olyan ugrásszerűen megemelkedni, mint Oroszország Ukrajna elleni inváziója után. Izraelen belül a tej, zöldség- és gyümölcs-ellátásban is gondokat okozhat a háború számos következménye.

Így lehet élelmiszert termelni a legmostohább körülmények között

2023. december 6. 10:10

A DANA Global a Temasek által támogatott nemzetközi öntözéssel és éghajlatváltozással foglalkozó vállalattal – a Rivulis-szal – együttműködve az Abu Dhabi Masdar Cityben egy demófarmot hozott létre, amely a fenntartható mezőgazdasági módszereket demonstrálja a lehető legmostohább körülmények között.