HEKTÁR: No-till a magyar ugaron – Szántóföldi növénytermesztés talajművelés nélkül
A HEKTÁR podcast adásában ezúttal a no-till technológiáról beszélgetünk több mint 2 órán keresztül - méghozzá 3 stúdióvendégünkkel, és 13 interjúalanyunkkal. Tényleg elhagyható a talajművelés a hazai talajainkon is? Vagy csak egy szűk kör hóbortja az egész, és Magyarországon esély sincsen a rendszer működtetésére? Mik a no-till technológia legkomolyabb kihívásai? Mi a helyzet a takarónövényekkel, a gyomosodással, a szerkivonásokkal, a tápanyag-utánpótlással és egyáltalán milyen egy jó direktvetőgép? Adásunkban virtuálisan ellátogatunk Somogyba, a Szigetközbe, a Tisza mellé, Barcs térségébe, de Nógrád megyei Kozárdra és a keleti országrészbe, Szatmárba is. Beszélgetünk a hazai talajok állapotáról, az agrárképzés hiányosságairól, de azt is eláruljuk, hogy milyen vetőgépeket ajánl a Väderstad, a Horsch és a Multiva. Mindezek mellett a VulcanAgro ezúttal is tápanyag-gazdálkodási szakmai tanácsot nyújt olvasóinknak.
Hardi Percek VIII - Hardi Navigator Classic permetezőgép
A Hardi NAVIGATOR classic azoknak a termelőknek készült, akik számára a területméreteikből adódóan egy magasan felszerelt gép beszerzése csak túl hosszú idő után térülne meg, de permetezési minőségben nem szeretnének kompromisszumot. A classicon a jól bevált DELTA szórókeretet találjuk.
Így termessz húsos somot szakszerűen
A som egy ősi növényünk, a magyar tájkultúra része, amit számos hazai településnév is bizonyít - többek között a festői szépségű Somogy megyében. Az utóbbi években ráadásul egyre népszerűbb a gyümölcse és az abból készített termékek is hódítanak a piacon. Többek között ezért döntött úgy négy éve Simon Attila csányi gyümölcstermesztő, hogy 3,7 hektáron somültetvényt telepít a hagyományos kertészeti kultúrái mellé.
A sárgarozsda problémát okozhat - érdemes figyelni!
A sárgarozsda-fertőzések intenzitása az idei vegetációban nem volt kifejezett. Mi mégis felkerekedtünk, és kihasználva Hertelendy Péter növényorvos országjáró mivoltát, találtunk egy olyan kísérleti parcellát, ahol a gomba nagy mennyiségben van jelen.
Tönke az ,,áldozat", egy meglehetősen hosszú tenyészidejű gabonánk. Míg a videó készültekor (június 5.) kenyérbúzáink zöme már túl van a virágzáson, és tejes érés, vagy annak végén jár, lehetséges, hogy ezeket a hosszú tenyészidejű búzákat csak augusztusban fogják aratni... a sárgarozsda pedig a hosszú tenyészidejű gabonákat kedveli.
Az árvácska betegsége egyre gyakoribb
Az árvácska egyik legnépszerűbb, a téli szürkeségben szemnek kedves színes foltot adó növényünk. Szokványos a zúzmarával futtatott közterületek ágyásaiban, és meleg érzéseket hív életre az ablakpárkányok kaspóira tekintve a meleg nappaliból...