33℃ 21℃
július 5. Emese, Sarolta, Lotti, Antal

Mitől deformálódtak a magnólia levelei?

Agrofórum Online

Magnólia szinte összes levele deformált, torz. Némely levelén sárgás vagy világos foltok vannak. Kártevőt nem látok rajta. Meglátásom szerint vírus áll a háttérben. Mi lehet valójában a probléma?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Irodalmi adatok alapján a magnólia egy vírusok által kevésbé kedvelt növényfajunk. A levelek kanalasodásának hátterében inkább más probléma állhat. A levéltetvek okozhatnak ilyen tüneteket, ugyanis a magnóliákon három faj jelenlétére is számíthatunk. Az egyik leggyakoribb a zöld őszibarack-levéltetű (Myzus persicae), de a fekete répa-levéltetű (Aphis fabae) és az uborka-levéltetű (Aphis gossypii) is gyakori vendégei lehetnek, melyeket a levelek fonáki oldalán találhatunk meg.

A szívogatás hatására  a levél deformálódik, fonák felé kanalasodik, esetleg sárgul. Nagy egyedszám esetében, hosszú idejű károsításuk által gyakori a mézharmatképződés, ezáltal a korompenész megjelenése egyaránt. E levéltetűfajokra jellemző, hogy tavasszal fő, vagyis elsődleges tápnövényükön találhatók meg, majd májusban már egyedeit nem, csak kártételük nyomát találjuk meg fő tápnövényeiken, ugyanis ekkor más, nyári tápnövényeikre vándorolnak.

Kanalasodott levelek (Fotó: a kérdező felvétele)

A magnólia mészérzékeny növényfaj, példányai a savanyú talajban érzik jól magukat, így a meszes talajban gyakori jelenség leveleinek sárgulása. Amennyiben ez a probléma áll fenn, csökkenteni szükséges a talaj pH-értékét. A meszes talajok lúgossága savanyú kémhatású talajjavítók segítségével mérsékelhető, mint pl. savanyú kémhatású tőzeg, homok, komposzt vagy szerves trágya kijuttatása. Hosszú távú savanyító hatás fenyőkéreg használatával is elérhető. A talaj savanyítására a műtrágyák közül az ammónium-szulfát, az ammónium-nitrát és a karbamid megfelelő, de kijuttatásával kapcsolatban kérjük ki szakember véleményét!

A magnóliáról elmondható továbbá az is, hogy nagy vízigényű növényünk, ezért hosszú aszályos időszakban öntözést igényel. Öntözés hiányában ugyanis nemcsak a levelek lankadása figyelhető meg tünetként, hanem gyakran társulnak hozzá tápanyaghiány-tünetek is, ugyanis ezek felvehetősége a száraz talajból meglehetősen nehézkes. A tápanyagok közül a nitrogén-, kálium-, magnézium- és vashiány esetében egyaránt levélsárgulás figyelhető meg. 

Káposztafélék félmikro(mezo)- és mikroelemhiány betegségei és gyógyításuk I.

2022. április 12. 04:36

A gyakran tapasztalt mikroelem-hiánytüneteknek sok esetben nem az abszolút hiány az oka, a szükséges mennyiség rendelkezésre áll a talajban, csupán egyes környezeti tényezők, mindenekelőtt talajtulajdonságok gátolják a felvételüket.

Nitrogénműtrágyák és startertrágyák - Tápanyag-gazdálkodási szakmai nap (I. rész)

2018. március 13. 16:27

A különböző nitrogénműtrágya típusok jellemzése, a tápanyag-antagonizmussal kapcsolatos kérdések, a relatív tápanyaghiány okai, a startertrágyák típusai, jellemzői és hatékonysága.

Kitehetem már a leandert?

2022. április 17. 04:36

Az egyik legismertebb mediterrán növényünk a leander, amit előszeretettel tart minden kertbarát, sokszor még azok is, akik csak egy falatnyi erkéllyel rendelkeznek.

Őszibarack és nektarinfa pusztulásának okai

2022. június 8. 04:36

Őszibarackfámnál valami bajt észlelek. Tavasszal beindult a fa, de mostanában, mintha megállt volna a növekedése. Egy másik, nektarinfának egyik ága már nem is él. Azt levágjam? A képek alapján mit tegyek a fákkal?