Szeretném megtudni, hogy nyáron érdemes-e, szabad-e megmetszeni a gyümölcsfákat?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A metszésnek kiemelt jelentősége van a gyümölcsfák életében, ugyanis hiányában gyümölcsfáink koronája túlzottan besűrűsödhet vagy felkopaszodhat, ezáltal terméseinek csökkenése is tapasztalható, valamint a kondíció romlásával párhuzamosan a betegségekre való fogékonyságuk is fokozatosan növekedni fog. E negatív tulajdonságok kiküszöbölésére jó szolgálatot tesz a metszés, melyet megfelelő módon elvégezve a koronarészek növekedése szabályozható, a termés mennyisége és minősége egyaránt javítható.
A gyümölcsfákat általánosságban a tél végén, tavasz közeledtekor, vagy kora tavasszal szokásos megmetszeni, de ez a metszés jól kiegészíthető a nyáron elvégezhető zöldmetszéssel. Az érés után végzett zöldmetszés a leghasznosabb, leghatásosabb. A túl korán elvégzett zöldmetszés ugyanis a tartalék tápanyagok idő előtti felhasználását eredményezheti, mind a gyökérből, mind pedig a fiatal hajtásokból, továbbá a termőrügyképzésre is kedvezőtlenül hathat, valamint a vízhajtásképződést is elősegíti.
A zöldmetszés folyamatát a fás metszéssel szemben kissé nehezíti, hogy a fákon ilyenkor még megtalálható lomb miatt kevésbé áttekinthető a korona. Ezzel szemben viszont a keletkezett sebek gyorsabb beforradása tapasztalható, valamint kórokozókkal történő fertőződésük is megakadályozható. A zöldmetszésen átesett fák koronájának belsejében a fényellátottság jelentősen javul, mely által a következő évi termőrügyek biztonságosabb differenciálódása tapasztalható, viszont a túl erősen zöldmetszett gyümölcsfák nem képesek kompenzálni a veszteségeiket.
A metszés során a nyári időszakban ritkítást érdemes elsősorban végezni, vagyis először a nem odaillő koronarészeket eltávolítani. Főként a beteg, egymást keresztező, a fa belseje felé növekvő, kedvezőtlen irányba álló részeket lehet eltávolítani. Az olyan ágak közül egyaránt válogathatunk, melyekből több nő egy irányba, így alapozva meg a fennmaradt hajtás növekedésének elősegítését. A levegős, napfény által kedvezőbben átjárt koronák lemosó permetezésének hatékonysága egyaránt növelhető a helyesen elvégzett zöldmetszéssel.