Érdemes a gyümölcsfákon zöldmetszést végezni?

Agrofórum Online

Szeretném megtudni, hogy nyáron érdemes-e, szabad-e megmetszeni a gyümölcsfákat?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A metszésnek kiemelt jelentősége van a gyümölcsfák életében, ugyanis hiányában gyümölcsfáink koronája túlzottan besűrűsödhet vagy felkopaszodhat, ezáltal terméseinek csökkenése is tapasztalható, valamint a kondíció romlásával párhuzamosan a betegségekre való fogékonyságuk is fokozatosan növekedni fog. E negatív tulajdonságok kiküszöbölésére jó szolgálatot tesz a metszés, melyet megfelelő módon elvégezve a koronarészek növekedése szabályozható, a termés mennyisége és minősége egyaránt javítható.

A gyümölcsfákat általánosságban a tél végén, tavasz közeledtekor, vagy kora tavasszal szokásos megmetszeni, de ez a metszés jól kiegészíthető a nyáron elvégezhető zöldmetszéssel. Az érés után végzett zöldmetszés a leghasznosabb, leghatásosabb. A túl korán elvégzett zöldmetszés ugyanis a tartalék tápanyagok idő előtti felhasználását eredményezheti, mind a gyökérből, mind pedig a fiatal hajtásokból, továbbá a termőrügyképzésre is kedvezőtlenül hathat, valamint a vízhajtásképződést is elősegíti.

A zöldmetszés folyamatát a fás metszéssel szemben kissé nehezíti, hogy a fákon ilyenkor még megtalálható lomb miatt kevésbé áttekinthető a korona. Ezzel szemben viszont a keletkezett sebek gyorsabb beforradása tapasztalható, valamint kórokozókkal történő fertőződésük is megakadályozható. A zöldmetszésen átesett fák koronájának belsejében a fényellátottság jelentősen javul, mely által a következő évi termőrügyek biztonságosabb differenciálódása tapasztalható, viszont a túl erősen zöldmetszett gyümölcsfák nem képesek kompenzálni a veszteségeiket.

A metszés során a nyári időszakban ritkítást érdemes elsősorban végezni, vagyis először a nem odaillő koronarészeket eltávolítani. Főként a beteg, egymást keresztező, a fa belseje felé növekvő, kedvezőtlen irányba álló részeket lehet eltávolítani. Az olyan ágak közül egyaránt válogathatunk, melyekből több nő egy irányba, így alapozva meg a fennmaradt hajtás növekedésének elősegítését. A levegős, napfény által kedvezőbben átjárt koronák lemosó permetezésének hatékonysága egyaránt növelhető a helyesen elvégzett zöldmetszéssel.

Őszibarack-termesztés a Mecsek környékén

2019. november 2. 04:56

Klimatikus adottságai révén a Mecsek környékét tartják régóta hazánk egyik legjobb őszibarack-termesztő vidékének.

Hogyan és mikor metszhetjük meg a letermett málnát?

2024. július 12. 04:36

Kérem tájékoztatásukat arról, hogy a letermett málnabokraimat hogyan és mikor metszhetem meg?

Miért kell eltávolítani metszéskor a gyümölcsmúmiákat?

2020. február 17. 14:21

L. Zsuzsanna kérdése: Cseresznyefámon számos aszalódott, csomóban összeragadt termés maradt, nem hullottak le. Csak az elmúlt 2 évben figyeltem meg, korábban nem voltak. Ezek is gyümölcsmúmiák?

Ezért igazi kincs az őszi málna

2024. október 22. 13:10

Az őszi málnák a napos, meleg helyeket kedvelik. A talaj legyen humuszban gazdag, pH-értéke 5,5 és 6 között.