Miért hullatja levelét a cserepes citromfa?

Agrofórum Online

Milyen okra vezethető vissza, hogy a cserepes citromfám hullatja a levelét? Mit tehetek?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A citromfa sokak kedvenc egzotikus növényfajának számít, hiszen akár illatos virágai mellett terméseivel is megajándékozhat bennünket. Sajnos a citromfa gondozása, valamint metszése sem tartozik az egyszerű feladatok közé. Leveleinek hullása akár gondozási hibára is utalhat, hiszen a helytelen ápolás, vagy a kedvezőtlen körülmények egyaránt kiválthatják e tüneteket. A téli időszakban tapasztalt levélhullás akár a természetes folyamat része is lehet, azonban az erős levélhullás már jelezheti valamely kiváltó tényező jelenlétét.

Ha a citromfa sok levelet veszít, első körben érdemes azt ellenőrizni, nem túl száraz-e a talaja, hiszen a túl kevés öntözés hatására kezdetben a levelek kissé lógni kezdenek, majd pedig elszáradva lehullnak a fákról. A téli időszakban is szükség van egyedeinek öntözésére, főként azoknak, melyeket melegebb körülmények között tartanak. A citromfa gondozásánál ügyeljünk arra, hogy egyenletesen lássuk el vízzel, hiszen a túlöntözést sem viseli el könnyedén, erre szintén leveleinek elhullatásával reagálhat. Mindig csak annyit öntözzünk, hogy gyökérlabdája nedves legyen, és a talaj felső rétegének megszáradása esetén öntözzük meg újra.

A citromfa különösen gyakran hullatja le leveleit, abban az esetben, ha télen nagy hőmérsékletingadozásnak vagy huzatnak van kitéve, vagy ha pl. a cserép hűvös talajon való állása miatt a gyökérrész hidegebb körülmények között van, mint koronája. Amennyiben a gyökerek hidegebb körülmények között vannak, de a lombozatot meleg napfény éri, a fa nem tudja, hogy pihenjen vagy nőjön, ez akár lombhullást is eredményezhet. A teleltetésre kiválasztott hely legyen hűvös, kb. 6-8 fokos, de semmiképp se érje el a hőmérséklet a 15 Celsius-fokot! Amennyiben a helyiség száraz levegőjű, gondoskodjunk a párásításról is.

Egyes kártevők is megtelepedhetnek a citromfán, melyek jelenlétéről rendszeres növényvizsgálattal győződhetünk meg. A téli időszakban gyakori kártevőnek számítanak a takácsatkák a levegő alacsony páratartalma miatt, melyek szívogatása során apró színelváltozások láthatók a leveleken, valamint finom pókhálószerű szövedék is. Amennyiben a levélhullás okozói a takácsatkák, a növények lemosásával, permetezéssel védekezzünk ellenük!

Az Agrárminisztérium kútamnesztiát hirdet 2023. december 31-ig

2020. december 26. 10:36

A törvénymódosítás lényeges egyszerűsítést hajt végre a mezőgazdasági öntözési célú kutak nyilvántartásba vétele és a vízjogi engedélyezése tekintetében is.

A házikertben is termeszthető spárga?

2023. február 26. 04:36

A kertben is termeszthető spárga? Ha igen, milyen feltételeket kell biztosítani a számára?

Így vásároljunk nagy dézsás növényeket, hogy később is szépek legyenek!

2023. szeptember 6. 06:40

A dézsás növényeknek teljesen más igényei vannak, mint egy kertben, a beültetett növényeknek. Így ha dézsában is tartanánk növényt, netán már meglévő hatalmas nagy növényt vásárolunk, akkor vannak trükkök, hogy sokáig igazán szép lehessen a növényünk.

Hogyan virágoztassuk az amarillisz hagymákat?

2022. november 21. 04:36

Hogyan virágoztassam az ajándékba kapott amarillisz hagymákat?