Miért hullatja levelét a cserepes citromfa?

Agrofórum Online

Milyen okra vezethető vissza, hogy a cserepes citromfám hullatja a levelét? Mit tehetek?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A citromfa sokak kedvenc egzotikus növényfajának számít, hiszen akár illatos virágai mellett terméseivel is megajándékozhat bennünket. Sajnos a citromfa gondozása, valamint metszése sem tartozik az egyszerű feladatok közé. Leveleinek hullása akár gondozási hibára is utalhat, hiszen a helytelen ápolás, vagy a kedvezőtlen körülmények egyaránt kiválthatják e tüneteket. A téli időszakban tapasztalt levélhullás akár a természetes folyamat része is lehet, azonban az erős levélhullás már jelezheti valamely kiváltó tényező jelenlétét.

Ha a citromfa sok levelet veszít, első körben érdemes azt ellenőrizni, nem túl száraz-e a talaja, hiszen a túl kevés öntözés hatására kezdetben a levelek kissé lógni kezdenek, majd pedig elszáradva lehullnak a fákról. A téli időszakban is szükség van egyedeinek öntözésére, főként azoknak, melyeket melegebb körülmények között tartanak. A citromfa gondozásánál ügyeljünk arra, hogy egyenletesen lássuk el vízzel, hiszen a túlöntözést sem viseli el könnyedén, erre szintén leveleinek elhullatásával reagálhat. Mindig csak annyit öntözzünk, hogy gyökérlabdája nedves legyen, és a talaj felső rétegének megszáradása esetén öntözzük meg újra.

A citromfa különösen gyakran hullatja le leveleit, abban az esetben, ha télen nagy hőmérsékletingadozásnak vagy huzatnak van kitéve, vagy ha pl. a cserép hűvös talajon való állása miatt a gyökérrész hidegebb körülmények között van, mint koronája. Amennyiben a gyökerek hidegebb körülmények között vannak, de a lombozatot meleg napfény éri, a fa nem tudja, hogy pihenjen vagy nőjön, ez akár lombhullást is eredményezhet. A teleltetésre kiválasztott hely legyen hűvös, kb. 6-8 fokos, de semmiképp se érje el a hőmérséklet a 15 Celsius-fokot! Amennyiben a helyiség száraz levegőjű, gondoskodjunk a párásításról is.

Egyes kártevők is megtelepedhetnek a citromfán, melyek jelenlétéről rendszeres növényvizsgálattal győződhetünk meg. A téli időszakban gyakori kártevőnek számítanak a takácsatkák a levegő alacsony páratartalma miatt, melyek szívogatása során apró színelváltozások láthatók a leveleken, valamint finom pókhálószerű szövedék is. Amennyiben a levélhullás okozói a takácsatkák, a növények lemosásával, permetezéssel védekezzünk ellenük!

Fürtös gyöngyike: Szükséges ápolni a kertben?

2023. április 6. 04:36

Kérem a segítségüket! Kell-e ápolni a kertben nevelt fürtös gyöngyikét?

Miből legyen sövény? III. rész – a kerti korallberkenye és a babérmeggy

2019. június 27. 09:43

Milyen alternatívái léteznek a tuja- és ciprusféléknek, ha örökzöld sövény telepítéséről van szó? Jó ötlet-e az Európa nyugati részéről vagy Délkelet-Ázsia mediterrán térségeiről származó örökzöld növények ültetése? Most minderre fényt derítünk, ismerjük meg a kerti korallberkenyét és a babérmeggyet!

Miért fás a karalábé?

2022. augusztus 8. 06:37

A zsenge karalábénak két nagy titka van: a megfelelő talaj mellett a sok öntözés és a megfelelő térállás biztosítása.

Pöttyösek lettek a fiatal fügefa levelei. Hogyan kezeljem a fát a későbbiekben?

2023. szeptember 28. 04:37

Van egy fügefánk, amit kb. 3 hónapja ültettünk el. Azóta sajnos nem sokra megy, levelei nem nőnek, mint a képen is látható, és a levelek pedig egyre jobban pöttyösödnek, mintha rozsdásodna. Hogyan kezeljem a későbbiekben?