22℃ 11℃
április 29. Péter, Katalin, Roberta

Mi lehet a barna, szőrös csomó az almafa törzsén?

Agrofórum Online

Almafám törzsén barna színű, szőrös csomókat találtam. Mi okozhatja ezt a jelenséget?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyapjaslepke (Lymantria dispar) tojásai a tél folyamán szemmel is jól látható, több centiméter nagyságú, tojásdad vagy hosszúkás tojáscsomókban helyezkednek el a fák törzsén, illetve vastagabb ágain. Nemcsak méretükből adódóan, hanem a nőstényből származó barnás színezetű gyapjú által egyaránt feltűnővé válnak. A gyapjaslepke polifág faj, vagyis számos tápnövénye van, melyek akár cserjék, lombos fák – beleértve gyümölcsfákat is – lehetnek. Van viszont néhány faj, pl. az akác, bodza és vadgesztenye, melyek nem tartoznak kedvelt táplálékai közé.

Kártételének jelentősége a lombozat kisebb-nagyobb mértékű fogyasztásában rejlik, melyet akár nagyobb egyedszámuk esetében képesek tarra is rágni. Fiatal hernyói kezdetben a fakadó leveleket, vagy rügyeket is hámozgathatják, mely még önmagában nem vezet a növény pusztulásához, viszont fejlődését hátráltatja. Tömeges szaporodásuk éveiben azonban egész erdőket is képesek teljesen kopaszra rágni éhes hernyói. A lárvák kikelésüket követően, a rajtuk fejlődő selyemszálak segítségével és a szél által messzire is képesek eljutni.

Évente egy nemzedéke van, ahogy fentebb is említettem a fás részeken telelnek át tojás alakban. Egy tojáscsomóban akár több száz tojás is lehet. A hernyók kb. május végén vagy júniusban fejezik be fejlődésüket, ezután következik be bábállapotuk, melyet szintén a fás részeken gubóban töltenek. Rajzásuk általában augusztusra tehető, majd ezután a megtermékenyített nőstények hozzákezdenek tojáscsomóik lerakásához.

Jelenlétük és egyedszámuk házikerti körülmények között a tojáscsomók számolásával mérhető fel legkönnyebben, de rajzásuk feromoncsapdák kihelyezésével egyaránt nyomon követhető. Amennyiben tojáscsomót nem, vagy csak elvétve találunk, számottevő kártól nem kell tartanunk. Ha azonban a tojáscsomók száma átlagosan 10 fára vetítve eléri az 1-10 db-ot, már indokolt a védekezés. A védekezés legegyszerűbb módja, hogy a csomókat a téli fatisztogatási munkák során eltávolítjuk. A fiatal hernyók ellen kelésük után tavasszal kémiai készítményekkel is lehet védekezni.  

Mi bántja a mandula termését?

2020. augusztus 3. 06:22

F. Klára kérdése. Mézgásodást figyeltem meg mandulám termésein, melyek sajnos idő előtt le is hullanak. Mi bánthatja a terméseket?

Veszélyes kártevők: Gyapottok-bagolylepke

2019. augusztus 14. 10:18

Napjainkra Magyarországon a gyapottok-bagolylepke populációi stabilak, egyben nem túlzás kijelenteni, hogy a hazai agrártermelés egyik legnagyobb gazdasági súlyú kártevője.

Aszály és őszi sereghernyó: zimbabwei farmerek harca

2025. március 30. 16:10

Sok zimbabwei gazda segélyekből élt tavaly. Idén az újra elvetett kukorica az aszály miatt kiszáradt. Januárban ismét vetettek, de ekkor a sereghernyó okozott súlyos károkat.

Hogyan védekezhetünk a mocskospajor kártétele ellen?

2019. október 30. 13:05

J. Simon kérdése: Ősszel a veteményes felásásánál szürkés színű, kövér hernyókat találtunk a kihúzott növények tövénél a talaj felszínéhez közel. Mik lehetnek ezek, károsak-e?