A fák alatti talajfertőtlenítés használhat az almamoly lárvái ellen?

A fák alatti talajfertőtlenítés használhat az almamoly lárvái ellen?

Agrofórum Online

Idén tönkrement a birsalmatermésünk, az almamoly megrágta. Kérdésem, hogy a fák alatti talajfertőtlenítés használ-e a lárvák ellen? Ha igen, mivel és mikor érdemes fertőtleníteni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az almamoly (Cydia pomonella) nemcsak az alma, hanem a birsalma, körte, naspolya, valamint a dió évről évre visszatérő és jelentős károkat is okozó kártevőjének számít. Kettő, esetleg egy részlegesen kifejlődő nemzedéke van évente, melyből az első nemzedék tavasszal, április és május között rajzik, míg második nemzedékének rajzási ideje az időjárás függvényében általában nyár közepére tehető. Harmadik nemzedékének kialakulására csak hosszú és melegebb hőmérsékletű nyár esetén kell számítanunk.

A kártevő a hernyó, melyre jellemző, hogy a gyümölcsben, egészen a magházig hatol, ahol a magokat fogyasztja. A termés felületén ezáltal egy kisebb befurakodási nyílása, majd pedig később egy nagyobb kivezető nyílása is megtalálható. Jelenlétére továbbá a termésből kitüremkedő ürülékszemcséi is felhívják a figyelmet. Telelésre a kifejlett lárvák vonulnak, sűrű gubót készítenek, melyeket főként a fatörzs védett részein, kéregrepedésekben, kéregpikkelyek alatt, vagy száraz növényi anyagok között helyeznek el. A bábállapot tavasszal következik be.

A fentebb említett telelési helyei miatt a talajfertőtlenítés nem hatékony eljárás az almamoly hernyói ellen. Megoldást jelenthet viszont a hernyófogó öv, melyet az őszi időszakban, még a lárvák telelőre vonulása előtt érdemes a fák törzsére kihelyezni. Ezek a ragacsos papírcsíkok akár házilag is elkészíthetők, de a kereskedelemben is megvásárolhatók. Az ősz végén azonban mindenképp érdemes ezeket eltávolítani. További hatékony módszer lehet még a fatisztogatási munkálatok elvégzése, vagyis a törzs megtisztítása, a beteg gyümölcsök összegyűjtése és megsemmisítése.

A kémiai védekezés alapját a feromoncsapdák kihelyezése és a rajzásmenet figyelése adja. Abban az esetben, ha a csapdában egy héten belül már legalább 5 db almamoly imágót fogtunk érdemes elvégezni a kémiai beavatkozást. A kezelésre felhasználhatunk pl. lambda-cihalotrin és acetamiprid stb. hatóanyagokat is, de környezetkímélő módon a fiatal lárvák ellen hatékony granulózis vírustartalmú készítmény is elérhető.

A madáretetés szabályai házikertben

2023. október 18. 06:40

A madarak megfigyelése és etetése a kisgyermekeknek is egy érdekes feladat, így minden kertbarátot csak bíztatni tudok, hogy szoktassa oda a madarakat a kertjébe!

Az alma növényvédelmének sarkalatos pontjai

2018. május 23. 04:30

Az almáról nem csak azért kell külön beszélnünk, mert a legnagyobb jelentőségű gyümölcsünk, hanem mert meglehetősen sok kórokozója, kártevője van. Emiatt az almát átlagosan évente 10-12 permetezéssel javasolt kezelni, ha piacos terméket szeretnénk elérni

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: jelentős a levélvesztés és a gyümölcshullás

2022. augusztus 17. 09:38

A csontszáraz talajból már nincs víz, amit a növények felvehetnének.

Lassan, de csökken az alma ára

2021. január 22. 08:12

A decemberinél olcsóbb csak tavaly áprilisban volt az alma, amely 2020-ban 42,4 százalékkal drágult.