Megmetszhetem tél elején a bodzabokromat?

Agrofórum Online

Kérem a segítségüket bodza metszésével kapcsolatos kérdésem megválaszolásában. Megmetszhetem már akár most is a bodzabokromat?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A bodza egy olyan gyümölcsfajunk, melynek metszésére viszonylag hosszú időszak áll rendelkezésünkre. A legalkalmasabb periódus erre ősszel, a szüret után lenne, viszont egészen tavaszig, a kihajtásig szinte bármikor elvégezhetjük ezt a feladatot. A nagyon hideg, fagyos téli napokat inkább ne válasszuk a metszéshez, de egyébként a növény enyhébb téli napokon is megmetszhető, lomb hiányában a korona ekkor egyébként jobban át is tekinthető. A bodza metszésére érdemes minden évben időt fordítani, hiszen a növény erős növekedési erélye miatt hamar túl sűrű lesz, így termőképessége metszés hiányában évről évre nagymértékű csökkenést mutathat.

Nem kell félni a bodza metszése során, hiszen akár az erős metszést is jól tűri, annak hatására kiválóan képes megújulni, így szükség esetében egyedei kiválóan ifjíthatók is. Fiatal és jó erőben lévő bodzafáknál azonban lehetőség szerint kerüljük a túl erős metszést, hiszen az a termés mennyiségének csökkenéséhez, erős hajtásnövekedéshez vezet. A munka elkezdése előtt annyit érdemes tudni, hogy a bodza a legtöbb és legjobb minőségű terméseit mindig az éves vesszőkön hozza, így főként e részekből való válogatásra, az idősebb fás részek lemetszésére kell törekednünk.

A bodza metszése szálvesszős metszéssel történik, vagyis a nem kívánatos részeket tőből kell eltávolítani, a meghagyott részek csúcsát pedig nem metsszük vissza. Elsőként a beteg, sérült és rossz irányba növekvő sűrítő hajtások és vesszők kerüljenek lemetszésre. A nagyon alacsonyan, laposan növekvő, valamint erősen felfelé törekvő és letermett részek eltávolítása is indokolt, amennyiben fánk elegendő új hajtást hozott az évben. Ezután következhet a megmaradt részekből történő válogatás, melyek közül a legalább 2 cm-es (ceruza) vastagságú, kb. két méteres hosszúságú és egészséges vesszőket hagyjuk meg, melyek legalább 45 fokos szögben állnak. A meghagyott vesszők közötti távolság legyen szellős, közöttünk legalább 30-40 cm-es térköz legyen. Nagyobb méretű ágak levágása esetében a munka végeztével gondoskodjunk a sebek kezeléséről, valamint a törzs megtisztításáról, sarjak eltávolításáról egyaránt.

Február közepén megmetszhetem már a fügét?

2025. február 15. 04:40

Segítségüket kérem! Megmetszhetem már a fügét? Hogyan metszek?

Aktuális tél végi feladatok: metszés és tápanyag-utánpótlás

2020. február 12. 10:36

Metszés közben vizsgáljuk át a fák törzsét, ágait, így meggyőződhetünk róla, hogy van-e pajzstetű fertőzés, vagy áttelelő takácsatka tojás a növényeken.

Mitől foltosodik a szőlő levele?

2018. július 12. 06:43

B. Éva kérdése: Szeretném megtudni mitől foltos a szőlő levele? Nem volt permetezve.

Rakjuk rendbe a gyepet, metszeni kell a díszkertben

2021. március 3. 10:38

Március elejére megszűnt a növények mélynyugalmi állapota, így az ismét melegedő időben egyre másra fakadnak a gyümölcsfák rügyei.