S.O.S. Mi történt a sárgabarackfánkkal? Eltűnt a kérge és lyukak vannak rajta? Mi lesz vele?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A képek már egy végstádiumában lévő sárgabarackfa törzsét és koronáját mutatják, ami levetette kérgét, és alatta lyukak és rovarjáratok láthatók. A fa már nem menthető, mivel nincs fakérge, elvesztette a gyökér és a lombkorona közötti kapcsolatot képező szállítóedény-rendszerét, emiatt száradt ki a fa.
Növényeink állapotát rendszeresen nyomon kell követni, ez nem jelenti azt, hogy be kell avatkozni azok életébe, de javasolt folyamatosan figyelni azokat. Erre a heti gyakoriságot javasolták már az „öregek” is, de akinek erre több ideje van, a heti 2 alkalommal végzett állapotfelmérés megbízhatóbb eredményt nyújt. A szemle a növények, fák minden részére terjedjen ki a talajtól a korona csúcsáig, beleértve a habitust, a levelek elhelyezkedését, színét, felszínén látható esetleges elváltozásokat, a fás részek felszínét stb. A levelek állásában, színárnyalatában bekövetkező változás már valamilyen betegséget jelez, amit nem feltétlenül kórokozó vagy kártevő idéz elő, hanem élettani – víz- és tápanyagellátási, talajból eredő – probléma.
A kajszifáján felszaporodott gyengültségi kártevők, a tartós stressznek kitett, és emiatt legyengült fákat szokták megfertőzni és azokon elszaporodni. Lehetnek szúbogár-, díszbogár- vagy cincérfajok, ilyen állapotban már nehezen azonosíthatók, a lyukak alakja és mérete lehet ebben segítségünkre. Utólagosan már nincs is jelentősége, a lehetséges bogarak életmódja, kártétele hasonló, és a védekezés ellenük is azonos. Sajnos a fa nem menthető, nem gyógyítható.
Fás részek károsítói ellen a betelepedésük kezdetéig, a fertőzést megelőzően lehet védekezni. Ez nem feltétlenül kémiai beavatkozást jelent, hanem a növény jó kondícióban tartását. Biztosítani kell a fa részére a tápanyagot (talaj évente trágyázásával), a vizet (csapadék hiányában rendszeres öntözéssel a növény szükséglete szerint), egészséges, elegendő mennyiségű lombozatot a kiegyensúlyozott anyagcseréjéhez, a levélzet és fás részek egészséges (károsítóktól mentes) állapotát.
A betelepülő rovarok ellen kémiai úton akkor lehet védekezni, amikor a növény fás részeinek felszínére lerakott petékből a fiatal lárvák kikelnek, onnan berágják magukat. Ekkor kijuttatott kontakt vagy felszívódó rovarölő szerek a fiatal lárvákat megölik, nem jutnak be a kéreg alá. Bármelyik rovarölő szer alkalmas erre, ha egyenletes fedést biztosít, és megfelelő időben, nem elkésve használják. Esetenként ez több kezelést is jelenthet, mivel a bogarak rajzása általában hetekig elhúzódó. A fakéreg alá berágó lárvák elpusztítására jelenleg nincs hatékony eljárás. Szerencsés esetben a bogarak betelepülése egyes oldalágaknál történik meg csupán, a törzset nem érinti. Ilyenkor a fertőzött ág teljes hosszában történő levágásával, megsemmisítésével a kártevők továbbterjedése megakadályozható.
A faszövetben élő bogarak, lárvák jelenlétére, tevékenységére a fakérgen keletkező, különböző hosszúságú repedések hívják fel a figyelmet. Repedéseknél a fakérget érdemes felbontani, az alatta található sebet ép szövetig eltávolítani és fasebkezelővel légmentesen lezárni.
A fájának állapotát már előző évben észlelhette volna, ha gyakrabban szemlézte volna a fát. Későbbiekben éljen ezzel a gyakorlattal!
Kiemelt kép: a kérdező felvétele