Egy 50 cm hosszú szerencsebambuszt kaptam ajándékba, mely vízben áll. Milyen feltételek mellett őrizhetem meg szépségét?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A szerencsebambusz egy meglehetősen dekoratív szobanövényünk, melynek gondozása nem tekinthető kifejezetten nehéz feladatnak, így akár kezdő növénytartók számára is ajánlható tartása. A szerencsebambusz, bár nemcsak neve, de megjelenése alapján is hasonlít a bambuszra, mégsem tekinthető a bambuszok rokonának, hiszen egy sárkányfák nemzetségébe tartozó növényfajról van szó. A növény másik magyar neve a szerencsebambusz mellett a fehérszélű sárkányfa, vagyis a Dracaena sanderiana. E faj Kamerunban és Zairében honos, kistermetű növényei pedig hosszan kihegyezett leveleket nevelnek, melyek a sárkányfák közül legismertebb sávos sárkányfáétól jellemzően szélesebb megjelenésűek. A szerencsebambuszok a kereskedelemben általában hosszúra nevelt, dekoratív csavaros végű, illetve kisebb darabokból álló, emeletekben elhelyezett formátumban találhatók meg.
A gondozása során talán a legfontosabb arra ügyelnünk, hogy a növény kedveli ugyan a napos fekvést, viszont a tűző naptól óvnunk szükséges, hiszen az hamar megégetheti leveleit. A növény kedveli a levegő magas páratartalmát, erre főként télen, a fűtés által kialakított száraz levegő esetében érdemes odafigyelni. Jó ötlet lehet a növény kavicságyra való helyezése, esetleg a környezet párásítása. Hőmérséklet tekintetében általában a 18-22 fok felel meg számára a legjobban, viszont nyáron a 30 fok körüli hőmérséklet sem okoz problémát fejlődésének. Vízigényes növényfaj lévén, talajban való nevelésekor a rendszeres öntözésről feltétlenül gondoskodni kell, ha már talajának felső rétege kiszáradt fontos, hogy megöntözzük. Vízben való tartása mellett is cseréljük vizét legalább kéthetente, illetve az elfogyott mennyiséget is pótoljuk. A felhasznált öntözővíz pedig lehetőleg legyen klórmentes.
Általában a szerencsebambuszra lassú növekedés jellemző, illetve szobai körülmények között virágzására sem kell számítanunk. A növény sikeresen szaporítható szárdugványozással, vagyis a növény szárrészének feldarabolásával, majd vízben történő gyökereztetésével.
Kiemelt kép: Pixabay