Mire való a vetőszalag? Készíthetünk ilyet házilag is?

Agrofórum Online / Fotó: Barkácsolni jó!

Mire való a vetőszalag (seed tape), és hogyan készíthetünk ilyet házilag? Várom válaszukat.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A vetőszalag készítése, vásárlása az apró magvakkal rendelkező növényfajok esetében tekinthető hasznos eljárásnak. A vetőszalagon kívül vetőkorong, illetve vetőlap használata egyaránt egyre elterjedtebb módszernek számít. E kialakítások használatával ugyanis elérhető az, hogy a növények már a vetéskor a kellő távolságba kerüljenek egymástól, így jelentős munkát spórolhatunk meg a későbbiekben. A kelés után nem kell ugyanis a helyes tőszám beállításával, vagyis a növények egyelésével foglalatoskodnunk.

A növényfajok közül rendszeresen fordul elő az apró magokkal rendelkező sárgarépa, petrezselyem, pasztinák, hónapos retek, de a saláta esetében is, hogy túlzottan sűrűn vetjük magjaikat, ezért is ajánlatos e fajokból vetőszalagot készíteni. Az egynyári dísznövények magjai a legtöbb esetben egyaránt aprók, így akár egyszerre többféle faj felhasználásával belőlük vetőlap készíthető, melyből később színes összeállításunk pompázhat majd virágládáinkban.

Vetőszalag házilag
Vetőszalag házilag (fotó: https://barkacsolnijo.hu/cikk/vetoszalag)

Vetőkorong készítése pl. a bazsalikom, metélőhagyma esetében lehet célszerű, hiszen e fajok így könnyedén vethetők cserepekbe. A vetőmagok optimális számának felhasználása által nemcsak időt, hanem pénzt is spórolhatunk, hiszen a magszükségletünk jóval kevesebb lesz a helyes mennyiségű felhasználás által.

Vállalkozó kedvűek a vetőszalag vásárlása helyett akár annak elkészítése mellett is dönthetnek. Az elkészítéshez nincs is másra szükség, mint a magokra, könnyen lebomló papírra, valamint természetes ragasztóanyagra. A papírt érdemes először 3-4 cm-es szélességben hosszabb csíkokra felvágni, mely akár WC papír, de háztartási papírtörlő egyaránt lehet. A ragasztóanyagot is könnyedén elkészíthetjük víz és liszt keverékéből főzött csirizzel. Ezután nincs is más feladatunk, minthogy a magokat a ragasztó segítségével a papírra ragasszuk az adott növényfajnak megfelelő távolságban. Az elkészült szalagokat, a már előre elkészített vetőágy barázdáiba helyezzük, ugyanúgy, mintha a magokat vetnénk. A vetés végeztével következhet a beöntözés, majd a talajjal való takarás, ezután pedig ismét az óvatos beöntözés.

Kiemelt kép: https://barkacsolnijo.hu/cikk/vetoszalag

Búza az EU-ban – Milyen termésmennyiség várható?

2023. április 13. 13:44

A márciusi adatok szerint az Európai Unióban jó állapotban voltak a búzavetések március elején.

Tavaszi talajvizsgálat fontossága

2023. március 17. 05:39

A tavaszi talajvizsgálat elmaradása könnyen vezethet nem megfelelő tápanyag-utánpótláshoz, aminek következménye lehet a jelentős terméskiesés is.

Valós idejű magágy-minőségellenőrzés

2018. április 2. 11:37

Az AFS Soil Command berendezés az első olyan megoldás, amellyel a magágy minősége mérhető és szabályozható közvetlenül a traktor fülkéjéből.

A Fendt teszteli a Precision Planting vetési technológiát

2018. december 23. 08:34

A Fendt név a farmerek termelését segítő innovatív technológiáiról híres. A Precision Planting fejlesztések a növény és a gyökérzet fejlődésére és ezáltal a terméseredményre fejtenek ki kedvező hatást. Ennek következtében a Precision Planting technológia ideálisan beilleszthető a Fendt Smart Farming programba.