Sárgulnak a tujáim! Mit kellene tennem?

Agrofórum Online

Pár hete vettem észre, hogy a tujáim sárgulnak. Mitől van ez? Mit kellene tennem?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A tuják pikkelyleveleinek sárgulását több tényező is okozhatja, kép hiányában annak sajnos pontos meghatározásával nem tudok szolgálni, a kiváltó okok felsorolásával tudok segítségül lenni. Fontos lenne tudni ugyanis azt, hogy a sárgulás alulról, esetleg fentről indult a növényen, illetve, hogy a hajtásainak tövi részén, vagy végén látható a sárgulás.

A jelenség lehet akár a természetes folyamat része is, hiszen, ha a sárgulás a törzstől indul el, a belső levelek idősödése, de akár azok fényhiányban történő elhalása is lehet a probléma okozója. Ehhez hasonlóan a vízhiány okozta tünetek csakugyan a lombozat belső részén nyilvánulnak meg leghamarabb, melyben az alsó ágak levelei érintettek legelőször. Tartósan fennálló vízhiány hatására a tünetek folyamatosan a felsőbb ágakra is kiterjednek idővel.

A tujáknak, örökzöldek lévén ugyanis a téli időszakban is szükségük van megfelelő mennyiségű vízre, csapadék hiányában a vízpótló öntözésre. A nem megfelelő vízmennyiség gyakran párosul tápanyag-hiánytünetekkel is, hiszen még ha a növény számára rendelkezésre is áll elegendő mennyiségű tápanyag, azt nem tudja felvenni, így hasznosítani sem. Sárgulás formájában számos tápanyag-hiánytünet is megmutatkozhat, melyek azonosításában csakugyan kiemelt szerepet kap a beteg levelek elhelyezkedésének ismerete.

A pikkelylevelek sárgulásos elváltozását okozhatja kórokozó eredetű fertőzés is, mely lehet akár didimaszcellás betegség, kabatinás hajtás- és ágpusztulás, de a pesztalóciopsziszos hajtás- és ágpusztulás egyaránt. A tünetek a hajtásvégi fiatal levelek sárgulása után barnulás formájában mutatkoznak meg, majd a betegség fokozatosan halad a hajtások csúcsi részéről a tövi rész felé, mely így akár azok pusztulását is okozhatja idővel.

A tuja egészségének megőrzése szempontjából az a legfontosabb, hogy a növényünket tartsuk megfelelő kondícióban, erőnlétben, hiszen csak úgy tudjuk a kártevőktől, betegségektől óvni növényeinket! Azt javaslom tehát, első körben öntözéssel, tápanyag-kijuttatással próbálja meg a sárgulást megállítani, esetleges barnulást, száradást követően a hajtásvégeket célszerű levágni, mellyel a gombás betegségek terjedését lehet mérsékelni.

Kiemelt kép: Pixabay

A tuja őszi gondozása: ne mulasszuk el az öntözést sem!

2024. október 3. 14:40

Az őszi időszakban a tujákat alaposan meg kell öntözni, hogy elegendő nedvességet raktározzanak el a gyökerek.

Milyen lepke látható novemberben a tujákon?

2022. december 8. 04:38

Pár hete novemberben a tujákon több esetben egy számomra új, eddig nem észlelt lepkét láttam. Meg tudják mondani a képem alapján, hogy mi a neve, kártevő-e, és veszélyezteti-e a tujákat?

Milyen kártevő jelenlétére utalnak a tuja megbarnult levelei?

2019. november 30. 07:36

Sz. András kérdése: A tujafákon barnára színeződött leveleket látni és egész ágak halnak el. Mi bántja a tujafákat, mit lehet tenni megvédésükre?

Milyen anyagok lennének szükségesek a tuják öntözővízébe?

2023. július 28. 04:39

Több száz tujám van, jó állapotban, keserűsó oldattal is öntözöm őket. Van egy professzionális öntözőrendszerem, amihez van egy szabályozható tápanyagadagoló is. Mindig öntöztem a tujákat, de idén változtattam a módszeren: minden egyes tő teljes lombját lefürdetem, az öntözővízbe Ferticare-t és keserűsót adagolok, ez volt a gyakorlat. Kérdésem: a fürdető- és öntözővízbe milyen anyagok lennének megfelelőek, és lehet-e ahhoz rovarölő szert keverni?