Létezik olyan paradicsomfajta, melyet nem támad meg a paradicsomvész?

Agrofórum Online

Házikertemben szeretnék már a fajtaválasztással védekezni a növényvédelmi problémák ellen. Létezik olyan paradicsomfajta, mely ellenáll a paradicsomvésznek?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A nemesítésnek köszönhetően számos paradicsomfajta található meg a kereskedelemben, melyek nemcsak terméseik tulajdonságában, növekedési jellemzőikben, termőképességükben, hanem betegségekre való fogékonyságukban is eltérést mutathatnak. A leggyakrabban vírus rezisztens (dohánymozaik, bronzfoltosság) paradicsomfajták találhatók meg a kereskedelemben, de más kórokozóknak (fuzáriumos betegség, verticiliumos hervadás, kladospóriumos betegség, lisztharmat) ellenálló fajták egyaránt bővítik a listát.

A legnagyobb problémát talán a paradicsom termesztése során a fitoftórás betegség, vagyis a paradicsomvész okozza. E betegség csapadékos évjáratban képes ugyanis nagyon gyorsan terjedni, nemcsak a terméseket tönkretenni, hanem az egész növény pusztulását is okozni. A kórokozó ellen a vetésváltás, a helyes sor- és tőtávolság kialakítása, illetve reggeli órákban elvégzett öntözés mellett, rendszeres megelőző kémiai védekezéssel lehet csak hatékonyan védekezni, főként csapadékosabb és hűvösebb évjáratban.

A kereskedelemben beszerezhetők azonban már olyan paradicsomfajták is, melyek kevésbé fogékonyak, ellenállónak tekinthetők a betegséggel szemben, melyre vonatkozó információ általában a vetőmagok csomagolásán fel van tüntetve. E fajták magjai többnyire drágábban is szerezhetők be, viszont házikerti körülmények között is ajánlható e drágább magok megvásárlása, vagy kész palántáinak beszerzése. Az ilyen növényeket ugyanis kevesebb növényvédelmi kezelésben kell részesíteni, ezzel időt és pénzt is spórolunk.

Kiskereskedelmi forgalomban is megvásárolható fitoftóra ellenálló fajták, pl. a Romello, Primavera, Primabella, Pyros vagy a Philovita és a Phantasia. Az említett fajták termesztése viszont nem jelenti egyértelműen azt, hogy növényvédelmi kezelést az állományban nem kell végeznünk. A fitoftórás betegség mellett ugyanis számos más kórokozó, mint az alternária, szeptória, lisztharmat stb., illetve kártevők, pl. bagolylepke hernyók, molytetvek, levéltetvek ugyancsak gyengíthetik növényeinket, melyek megjelenését, terjedését érdemes figyelemmel kísérni, adott esetben kémiai módszerekkel is védekezni.  

Kiemelt kép: Pixabay

Melyek a szabadföldön termesztett paradicsom legfőbb kórokozói?

2019. augusztus 14. 04:36

Hogyan védhetjük meg a házikertben vagy a hétvégi telken termesztett paradicsomunkat a kórokozók sikeres fertőzésétől? Hogyan alkalmazhatjuk az integrált növényvédelem alapelveit a paradicsomot károsító vírusokkal, baktériumokkal, gombafajokkal szemben?

Paradicsom barna termésráncosodás vírust azonosítottak Lengyelországban

2021. június 1. 05:39

A paradicsom barna termésráncosodás vírust ismét fellelték Lengyelország három régiójában.

Terjed paradicsomon és burgonyán a sztolbur fitoplazma, jelentős gazdasági károkat okozhat

2024. augusztus 26. 08:10

A fitoplazmák vektorszervezetei általában különböző kabócafajok, de parazita növények, mint pl. az aranka is képes lehet átvitelükre.

Miért lett lila a paradicsom szára és levelei?

2020. május 19. 12:11

Miért lett lila a paradicsom szára és levele? Ez a jelenség fajtafüggő, mert nem mindegyik az.