Mi okozza barna, kiemelkedő vonalak fejlődését álló muskátlik levelein?

Agrofórum Online

Muskátlipalántáimon a fóliaalagútban olyan furcsa tüneteket láttam megjelenni, amik eddig még nem fordultak elő. Álló muskátlik levelein barna, kissé kiemelkedő vonalak fejlődtek. Csak egyes fajtákon gyakori, bizonyos fajtákon nem látni. Mi okozhatja?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A muskátlin, elsősorban a futó vagy félfutó muskátlifajtákon gyakori az ödéma nevezetű élettani betegség, elsősorban szabadföldi viszonyok között. Az álló muskátli (Palargonium zonale) fajtáin még nem láttam, én sem. Muskátlifajták között eltérés van a betegséggel szembeni hajlamra, vannak, melyeken nem fordul elő, vannak, amiken gyakran fellépnek.

Az ödéma élettani, vízforgalmi betegség. Bár a növény életét nem veszélyeztetik, élettevékenységét megzavarják. A növények sok, a kelleténél több vizet szívnak fel, mint amit el tudnának párologtatni, ennek hatására fejlődnek ki apró, hólyagszerű képződmények, amik a muskátlinál vonalak formájába rendeződnek. Az elhalt sejtek a levélszövetből kiemelkednek, megbarnulnak, parás kinézetűek. A tünetek a levelek élete végéig fennmaradnak, nem tűnnek el, csak a levelek eltávolításával. A levelével is díszítő virágoknál az ödémás levelek zavaró látványt nyújtanak, a kiültetésre nevelt virágok eladásánál hátrányt jelentenek.

Muskátli levélen barna elhalás
Muskátli levélen barna elhalás

Azt írja, hogy melegebben tartja a muskátlipalántákat, mint amilyen hőmérsékletre szükségük lenne, mivel más, egynyári magvetést is nevel ugyanabban a fóliasátorban. Sajnos az egy légtérben nevelt, különböző hőmérsékleti igényű növények esetében ez előfordulhat. Hasonló a helyzet a házilag nevelt palántáknál is, amikor különböző hőmérsékletet kedvelő növények palántanevelését egy helységben végzik. Az ödémabetegség gyakori zöldségnövények palántáinál is, különösen fogékonyak a paprika-, paradicsom-, batátapalánták.

Muskátli ödémája
Muskátli ödémája

Az ödéma megelőzésére az öntözés csökkentését, a léghőmérséklet és a levegő páratartalmának összehangolását, a nevelési hőmérséklet enyhe csökkentését, a fényerő növelését, a levegő páratartalmának csökkentését szellőztetéssel, valamint a harmonikus tápanyagellátást javasolják a szakemberek.

Jelen esetben a fóliaházban naponta többszöri szellőztetés lenne szükséges, hogy a páradús levegő eltávozzon a légtérből. A magas energiaárak miatt, fűtési szezonban a termesztők a meleg levegőt nem szívesen engedik ki a fóliából, de meg kell tenni, különben tönkremehet a növényállomány. A rövid ideig és a fóliasátor két végéről folytatott szellőztetéssel a belső légtömeg nem hűl le, csak kicserélődik. Ennek elmulasztásakor a levegő páratartalma megemelkedik, és számos gombabetegség is felszaporodhat. A rendszeres szellőztetés a házi palántanevelés során is nélkülözhetetlen.

Kiemelt kép: Pixabay

Hajtatott zöldségnövények talajhőmérséklet-igénye

2021. október 20. 04:36

A meleg igényes zöldségfajok esetében (uborka, sárgadinnye, paprika, tojásgyümölcs, paradicsom) a közeg hőmérsékletének 10 °C-al való növelése - de csak bizonyos határok között (!), az úgynevezett biológiai küszöbértéktől a hőoptimumig - megkétszerezi a vízfelvételt.

Miért dőlnek ki a magról vetett fűszerpaprikák?

T. László kérdése: Magról vetett fűszerpaprikát termelek 2 hektáron, kelés után foltokban sorra dőlnek ki a paprikák. Minden nap öntözöm, tehát vízhiány nem lehet, én arra gondolok, hogy valami elrágja a paprikák tövét, de nem találok semmit.

Palántázáskor miért nem kelnek ki a magok?

2021. február 24. 12:48

Palántanevelés céljából elvetett magvaim nem kelnek ki. Mi okozhatja a problémát?

Palántanevelésben nélkülözhetetlenek a tőzegek

2020. január 24. 04:36

Palántanevelésre számos mesterséges és természetes, szerves és szervetlen anyagot használnak a világon, de a szaporítóföldeknek döntő többsége tőzeg vagy tőzegből készült földkeverék.