A házikertünkbe sok hortenziát telepítettem. Abban szeretnék ismertetésüket kérni, hogy melyek a hortenziával kapcsolatos virágzás utáni teendők?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
Hazánkban három hortenziafaj található meg leggyakrabban a kereskedelemben, így általában e fajokkal találkozhatunk a kertekben is. A kerti-, a bugás-, és a tölgylevelű hortenziafajok habitusukban, virágaik megjelenésében, virágzási idejükben, és kisebb mértékben igényeikben is eltérnek egymástól. A kerti hortenzia gömbölyű, ernyőszerű virágzatai nyár elején, június-júliusban nyílnak. A sok mészre és a szárazságra érzékeny, illetve a téli hideg is árthat a növénynek, így késő ősszel ajánlatos lehet töveit takarni.
A bugás hortenzia mésztűrő cserjéi 1-2 méter magasra nőnek meg, egyedei rendszeres öntözést kívánnak. Virágai tejfehér színűek, június-szeptemberben egymás után folyamatosan nyílnak. A tölgylevelű hortenzia mészre érzékeny, 1,5-2 m magas cserje, melynek hajtásai vastagok és szőrösek. Virágaik 10-25 cm hosszúak, laza, kúpos virágzatai bugákban állnak, július-augusztusban nyílnak.
A virágzás végeztével, legyen szó bármely fajról is, érdemes fokozatosan, az elnyílással párhuzamosan a virágzatokat eltávolítani. Az elszáradt virágoktól mentesített növények ápoltabb megjelenést kölcsönöznek, illetve a következő évi virágzás is ezzel segíthető elő. A virágokat ne törjük le kézzel, az eltávolításhoz metszőolló alkalmazása ajánlott! A virágzatok szárának keressük meg a tövi részét, és ott történjen meg lemetszésük! Ekkor általában már a metszés helyénél új hajtások előtörése is látható lehet, melyeket óvni kell a folyamat során.
A virágzás utáni időszakban már a növények tápoldatozását fejezzük be, így biztosítva a hajtások beérését még a hideg beállta előtt. Az öntözést viszont a száraz napokon még mindenképp ajánlatos folytatni, főként a cserépben, konténerben nevelt növények esetében ügyeljünk erre! A mészérzékeny fajoknál részesítsük előnyben az esővízzel történő öntözést! A téli védelmet igénylő egyedek töveit takarjuk még a tartós hideg beállta előtt, akár mulccsal vagy lombbal, majd tavasszal pedig a takaróanyagok eltávolításáról is gondoskodjunk!
Kiemelt kép: Pixabay