Meddig várjunk a palánták kiültetésével?

Agrofórum Online

Nem szeretném elkapkodni a palánták kihelyezését. Meddig érdemes még várni a palánták kiültetésével?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A több napig tartó nyári meleg időjárás már többünkben felébresztette a kertészkedés iránti kedvet, viszont néhány hűvösebb éjszaka még előttünk áll, így nem árt a melegkedvelő zöldségfajok palántáinak kiültetésével még egy kis időt várnunk. A karalábé, a káposztafélék, esetleg a zeller palántáit viszont a hideg időjárás ellenére már nyugodtan kiültethetjük. A melegigényes fajok ültetésére általában május környékén, de főként csak a fagyosszentek elmúltával szokott sor kerülni, amikor az éjszakai lehűlésektől sem kell már tartanunk.

A palánták számára optimálisnak tekinthető, ha a talaj hőmérséklete már eléri, sőt meghaladja a 10 °C-ot, mely főként a paprika, uborka és padlizsán esetében tekinthető nagyon fontosnak. A paradicsom valamivel alacsonyabb hőmérsékleten is jól érzi magát, viszont az erős lehűlés ugyancsak nem tesz jót fejlődésének. A túlzottan hideg talajban a növények gyökérnövekedése gátolt, hiszen gyökereik nem képesek megfelelően fejlődni, így a tápanyagokat felvenni sem.

A túl hamar kiültetett növények virágai gyengébbek lehetnek, de azok növekedése is késhet, így érdemesebb tehát valamivel később ültetni, de a kellően és tartósan meleg időjárást megvárni. Emellett persze a túl késői ültetés is számos hátránnyal járhat, hiszen a palánták elöregedhetnek, satnyulhatnak, így terméseik betakaríthatósága is késhet.

Az átültetés, új helyre való kerülés a növényeknek minden esetben stresszt okoz. A legtöbbször a növényeken a korai időszakban foszforhiány tünetei láthatók, melyek a leveleken lilás elszíneződés formájában mutatkoznak meg. Ajánlatos ebben az időszakban tápoldat formájában magasabb foszfortartalmú tápanyaggal a növényeket ellátni, hiszen a fejletlen gyökérzetet, valamint a hideg talajból történő lassabb felvételt ezzel tudjuk legjobban kompenzálni.

A tápoldat kijuttatását abban az esetben is érdemes elvégeznünk, ha ősszel vagy tavasszal szerves trágya, műtrágya, vagy komposzt került kijuttatásra. A növények begyökeresedése kb. egy hétig tart, majd ezután fokozatosan indul meg a növény fejlődése, látható növekedése is. Az ültetés utáni időszaktól kezdve a rendszeres öntözés mellett a talaj kapálással való lazítása, a gyomok irtása, valamint a károsítók és kórokozók megfigyelése is szerepeljen teendőink között!

Kiemelt kép: Pixabay

Mikor hagyjunk meg indákat a szamócán szaporításra?

2023. május 24. 04:38

Idén vásároltam szamócapalántákat, San Andreas, Selva, Ostara fajtákat, és beindult az indaképződésük. Nem tudom, hogy hagyjam meg vagy kivágjam. Szeretnék majd belőlük szaporítani, de tudtommal azt nem most kell. Mi tévő legyek?

Miért dőlnek meg és halnak el a szikleveles kis palánták?

2025. március 14. 04:40

Valamit elronthattam a palántanevelés kezdetén? Miért dőlnek meg és halnak el a kicsírázott szikleveles kis palántáim?

Kiültethető már a paradicsom palánta?

2020. április 29. 10:16

Kiültethetőek már szabadföldre paradicsom palántáim? Hogyan ültessem el őket és mire figyeljek ápolásuk során?

Mikor és hogyan ültessük ki palántáinkat?

2022. április 30. 16:34

Milyen fejlettségi állapotnál szabad kiültetni a palántákat? A műveletet hogyan kell végrehajtani, illetve mire kell odafigyelni?