15℃ 8℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira

Lehet, hogy már most megfertőzte a lisztharmat az almafát?

Agrofórum Online

Elképzelhető, hogy már most lisztharmatosak az almafáim? Én erre utaló jeleket vélek felfedezni rajtuk.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az almafákat fertőző lisztharmat nagyon korán, már az újonnan kibújó leveleken is jelen lehet. Ezeket, már a fakadáskor látható tüneteket elsődleges, vagy más néven primer tüneteknek is nevezzük, melyeknek jelentős szerepe van a betegség vegetációs időszakban való továbbterjesztésében is. A lisztharmat kórokozója ugyanis a rügyekben, rügypikkelyek alatt képes áttelelni, így a vesszők csúcsrügyei, illetve a hajtásvégi rügyek a leggyakrabban érintettek a fertőzésben.

A beteg rügyekből kifejlődött hajtások valamennyi levele fertőzött lesz, ezt jelzi a rajtuk megjelenő összefüggő fehéres bevonat, valamint merevség és kanalasodás egyaránt kialakul rajtuk. A beteg levelek idővel be is sodródnak, görbülnek, majd elszáradnak. A fertőzés nemcsak a leveleket, hanem a virágokat is érintheti már ebben a korai időszakban, mely végezetül a virágok esetében ugyancsak elszáradáshoz vezet. A későbbiekben már általában a jól ismert fehéres, lisztszerű bevonat jelenik meg a betegség tüneteként, melyet szekunder, vagyis másodlagos tünetnek hívunk.

A lisztharmat elleni védekezést már a metszés során érdemes megkezdeni, vagyis arra tekintettel kell lenni, hogy a vesszők végén található 4-6 rügy általában fertőzött. A virágzás előtti időszakban, fakadás után is érdemes metszést végezni, a betegség tüneteit mutató hajtásokat eltávolítani, így a továbbfertőzést megelőzni. A kémiai védekezés is elkerülhetetlen, főleg azokon a fákon, ahol minden évben visszatérő problémát jelent a betegség. A megelőző kémiai kezelést már a fák egérfüles, vagyis pár cm-es levélnagyságánál ajánlatos megkezdeni, majd pedig bimbós állapotban és virágzás előtt szintén szükséges megismételni.

A párás és meleg körülmények kedveznek a kórokozó szaporodásának és terjedésének, így a hajlamosító tényezők megléte esetében a további időszakban is indokolt lehet a kémiai védekezés. A készítmények közül kiskerti körülmények között a kéntartalmú hatóanyag mellett felszívódó szereket is alkalmazhatunk, mint pl. a Switch, Difference, Difcor 250 EC, Difeno 25 EC, Alfa Solo, Mavita 250 EC, Score 250 EC.

Kiemelt kép: Pixabay

Veszélyben a kajszibarack

2022. április 3. 06:04

A március utolsó napjaiig kitartó, az évszaknál jóval melegebb időjárás hatására sok növény, így a csonthéjas termésű gyümölcsfák fejlődése is felgyorsult. Ezt még az országos szinten is igen erőteljes vízhiány sem tudta fékezni. A március utolsó napján kezdődő időjárásváltozás, a régóta várt csapadékos időjárás érkezése azonban néhány növényfaj, így a kajszibarack számára is súlyos mértékű növénykórtani veszélyhelyzetet eredményez.

Miből legyen sövény? III. rész – a kerti korallberkenye és a babérmeggy

2019. június 27. 09:43

Milyen alternatívái léteznek a tuja- és ciprusféléknek, ha örökzöld sövény telepítéséről van szó? Jó ötlet-e az Európa nyugati részéről vagy Délkelet-Ázsia mediterrán térségeiről származó örökzöld növények ültetése? Most minderre fényt derítünk, ismerjük meg a kerti korallberkenyét és a babérmeggyet!

Metszéssel is csökkenthető az almafák lisztharmat fertőzése?

2021. február 27. 06:56

A fertőzött rügyekből fejlődő hajtások valamennyi levele fertőzött lesz, rajtuk összefüggő fehéres lisztharmat bevonat jelenik meg.

Van teendőnk az életerős muskátlival a tél folyamán?

2024. február 2. 04:38

Muskátlival kapcsoltban szeretnék kérdezni. Van-e teendőnk az életerős növényekkel a tél folyamán? Meg lehet metszeni, fiatalítani a muskátlit ebben az időszakban?